USD
4,4937
EURO
5,2915
ALTIN
186,8043

Türkiye’de Gazeteciler tutuklu, onlara saldıranlar serbest

  Cumhuriyet Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar, Çağlayan’da İstanbul Adliyesi önünde beklediği sırada geçtiğimiz mayıs ayı içerisinde silahlı saldırıya uğramıştı. Sanık Murat Şahin’in üzerine atılı suçun niteliği, delillerin büyük kısmının toplanmış olması ve tutuklu kaldığı süreyi göz önüne alarak tahliye edilmesine karar verdi. MİT TIR’ları olayına ilişkin gizli kalması gereken bilgi ve fotoğraflara yer […]

Türkiye’de Gazeteciler tutuklu, onlara saldıranlar serbest
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

 

Cumhuriyet Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar, Çağlayan’da İstanbul Adliyesi önünde beklediği sırada geçtiğimiz mayıs ayı içerisinde silahlı saldırıya uğramıştı. Sanık Murat Şahin’in üzerine atılı suçun niteliği, delillerin büyük kısmının toplanmış olması ve tutuklu kaldığı süreyi göz önüne alarak tahliye edilmesine karar verdi.

MİT TIR’ları olayına ilişkin gizli kalması gereken bilgi ve fotoğraflara yer verdikleri gerekçesiyle yargılandıkları davanın dördüncü duruşması geçtiğimiz ekim ayında görülmüştü.

Davaya verilen arada dışarı çıktığı esnada can Dündar, Murat Şahin adlı saldırgan tarafından silahlı saldırıya uğramış, saldırıda Dündar yara almazken, saldırı anında Dündar’ın yanında olan NTV Muhabiri Yağız Şenkal hafif yaralanmıştı.

Saldırgan Murat Şahin olayın ardından yakalanmış ve çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

İstanbul 28. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşma Sanık Murat Şahin’in üzerine atılı suçun niteliği, delillerin büyük kısmının toplanmış olması ve tutuklu kaldığı süreyi göz önüne alarak tahliye edilmesine karar verdi.

Mit tırları davasında neler yaşanmıştı?

Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanmasına gerekçe gösterilen haber, gazetede 29 Mayıs 2015 günü “İşte Erdoğan’ın yok dediği silahlar” başlığıyla yayımlandı.

Haberde, Milli İstihbarat Teşkilatı’na ait tırlarla Suriye’deki gruplara silah ve cihatçı sevk edildiği iddia ediliyor, kanıt olarak da savcılık dosyasından alındığı belirtilen görüntüler veriliyordu.

Daha sonra yasaklanan bu görüntülerde, ilaç kutularının altından çıkan havan topu mermileri ve diğer mühimmat görülüyordu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet’te bu haberin yayınlanmasından iki gün sonra, 31 Mayıs 2015 günü TRT canlı yayınında tırlar konusunun gündeme getirilmesini casusluk faaliyeti diye niteleyerek “Bu casusluk faaliyetinin içine o gazete de girmiştir. Haberi yapan bedelini ağır ödeyecek” demişti.

Muhalif Gazetecilere tutuklamalar devam ediyor

Türkiye’de gazetecilere yönelik cadı avı tüm hızıyla sürüyor. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından gazetecilere yönelik tutuklamalar hız kazanırken şuana kadar aralarında ünlü gazeteciler Nazlı Ilıcak, Ali Bulaç, Bülent Beneş, Mümtazer Türköne’ninde aralarında bulunduğu gazeteciler darbe soruşturması kapsamında içerde bulunuyor. Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu (TGDP)’nin saptamasına göre 23 Ekim 2016 tarihi itibariyle Türkiye cezaevlerinde tutuklu ve hükümlü bulunan 9’u imtiyaz sahibi ve yazı işleri müdürü 116 gazetecinin bulunduğu ifade edildi.

YORUMLAR


    0 YORUM