USD
3,8458
EURO
4,5157
ALTIN
153,7122

“Türkiye’deki OHAL ile Fransa’daki aynı değil”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu‘nu ziyaret eden Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, ortak basın toplantısı düzenledi. Fransız Bakan açıklamalarında, “Fransa’daki ile Türkiye’deki OHAL çerçevesi birbirinden farklıdır.” dedi. İki bakan OHAL ile ilgili soruya cevap verirken küçük çaplı bir gerginlik yaşadı. Erdoğan Fransa’yı örnek veriyordu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP hükümeti tarafından, Türkiye’deki OHAL kararına Fransa örnek […]

“Türkiye’deki OHAL ile Fransa’daki aynı değil”
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu‘nu ziyaret eden Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, ortak basın toplantısı düzenledi. Fransız Bakan açıklamalarında, “Fransa’daki ile Türkiye’deki OHAL çerçevesi birbirinden farklıdır.” dedi. İki bakan OHAL ile ilgili soruya cevap verirken küçük çaplı bir gerginlik yaşadı.

Erdoğan Fransa’yı örnek veriyordu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP hükümeti tarafından, Türkiye’deki OHAL kararına Fransa örnek gösterilerek, ‘’Terör nedeniyle Paris hükümeti de OHAL kararını uzattı.’’ deniliyordu.

“TÜRKİYE’DEKİ VE FRANSA’DAKİ AYNI DEĞİL”

Gazetecilerin OHAL sorusunu yanıtlayan Fransa Dışişler Bakanı Jean-Marc Ayrault, “OHAL’le ilgili olarak Türkiye terörle mücadele çerçevesinde kendini savunma hakkına sahiptir. Uzatma hakkına da sahip. Ancak söylemem gerekir ki Fransa’daki ile Türkiye’deki OHAL çerçevesi birbirinden farklıdır. Fransa’da yasama yürütmeye geçmemektedir. Yargının bağımsızlığı söz konusudur. Sadece polisin yetkilerine ek getiriliyor. Yargı kararlarının her zaman bir üst makama gönderilebilmesi yolunun açık olması gereklidir” dedi.

Fransız bakandan sonra söz alan Çavuşoğlu ise, “Bize göre Fransa ile Türkiye arasındaki OHAL arasında fark yoktur. İkisi de terör örgütlerini hedef almaktadır. Aynı şekilde Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne getirdiğimiz kısıtlamalar da aynı kapsamdadır. Fransa’yı hedef alan teröristler hangi muameleyi görüyorsa Türkiye’de darbeye kalkışan teröristler de mahkemeye gönderilmişlerdir. Fransa ve Türkiye’deki OHAL iki halkın özgürlüklerini kısıtlamamıştır. Her zaman söylüyoruz atılan adımlar anayasa ve hukuk çerçevesinde olmalıdır” dedi.

YORUMLAR


    0 YORUM