USD
3,9714
EURO
4,6608
ALTIN
163,6997

Türkiye’ye garip yağmur geliyor

Türkiye’ye Kükürt yüklü bulutların Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da görülecek yüksek nemle birleşerek asit yağmurları oluşturması sonucu ‘Kezzap’ adı verilen yağmurların gelmesi bekleniyor. Kükürt yüklü bulutların Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da görülecek yüksek nemle birleşerek asit yağmurları oluşturabileceği endişesi giderek artıyor. İstanbul Teknik Üniversitesi  Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu […]

Türkiye’ye garip yağmur geliyor
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Türkiye’ye Kükürt yüklü bulutların Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da görülecek yüksek nemle birleşerek asit yağmurları oluşturması sonucu ‘Kezzap’ adı verilen yağmurların gelmesi bekleniyor.

Kükürt yüklü bulutların Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da görülecek yüksek nemle birleşerek asit yağmurları oluşturabileceği endişesi giderek artıyor. İstanbul Teknik Üniversitesi  Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu bugün beklenen yağışlarla ilgili “Yağmurda kalmayın, yağmur suyu kullanmayın” uyarısı yaptı.

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, asit yağmurlarından etkilenmemek için yağmur suyunun fazla kullanılmaması gerektiğini açıklayarak “İlk dakikalarda yağmurdaki asit oranı fazla olacak. Volkanik patlamalarla eşdeğer olacağı söyleniyor, böyle panik bir durum söz konusu değil fakat yağmur suyunu fazla kullanmamaya ve dışarıda spor yaparak tenimizi asite maruz bırakmamaya özen göstermeliyiz. İnsanlara verdiği zararın yanında asitin deniz canlılarına, tarihi eserlere, binalara, arabalara kadar zararı vardır.Musul kükürt yangınlarının Türkiye ve cevresi için ölümcül bir tehlikesi yok. İlla da tedbir diyorsanız o yağmur suyunu kullanmayın yeter” dedi.

‘Ölümcül olabilir’

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kayıhan Pala, asit yağmurlarının ölümle sonuçlanabilecek sağlık sorunlarına ve özellikle alerjisi olan kişilerde sorunun büyük olabileceğini açıklayarak “Bunlar solunum sistemi, kalp ve dolaşım sistemi sorunları, alerjisi olan kişiler nefes almada zorlanabilir. Asit yağmurlarının ciltle temas etmesi halinde ise deriyle ilgili sorunlara neden olur” dedi.

Kezzap iddiası

NTV meteoroloji Editörü Gökhan Abur ise Musul’dan gelecek SO2 gazlarının nem oranının artmasıyla H2SO4’e dönüşeceğini belirterek “Bu da halk dilinde kezzap” dedi.

YORUMLAR


    0 YORUM