USD
3,8776
EURO
4,5748
ALTIN
161,3250

Yahoo’dan bir skandal daha

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) ve ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) eski sistem analisti Edward Snowden, Yahoo’yu, ABD istihbaratı adına yüz milyonlarca kullanıcı hesabının takip edildiğini iddia etti. ABD istihbarat servislerinin talebiyle yüz milyonlarca e-postanın takip edildiği haberinin uluslararası basında yer alması, tepkilere neden oldu. ABD’nin dünya çapındaki gizli izleme faaliyetlerini ortaya çıkaran eski NSA […]

Yahoo’dan bir skandal daha
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) ve ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) eski sistem analisti Edward Snowden, Yahoo’yu, ABD istihbaratı adına yüz milyonlarca kullanıcı hesabının takip edildiğini iddia etti.

ABD istihbarat servislerinin talebiyle yüz milyonlarca e-postanın takip edildiği haberinin uluslararası basında yer alması, tepkilere neden oldu.

ABD’nin dünya çapındaki gizli izleme faaliyetlerini ortaya çıkaran eski NSA yetkilisi Snowden da şahsi sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda kullanıcılara, Yahoo hesaplarını kapatmalarını tavsiye etti.

Snowden, “Yahoo mu kullanıyorsunuz  Onlar yasaların dışına çıkarak yazdığınız her şeyi gizlice taradılar. Hesabınızı bugün kapatın.” ifadesini kullandı.

Uluslararası Af Örgütü Teknoloji ve İnsan Hakları Direktörü Şerif Elsayed Ali de “Eğer doğruysa, bu haber, internete olan güveni büyük ölçüde sarsacaktır.” dedi.

Yahoo yetkilileri, iddialara ilişkin herhangi bir yorumda bulunmazken, şirketten yapılan açıklamada, “Yahoo, kanunlara uyan bir şirkettir ve ABD yasalarına itaat etmektedir.” denildi.

Geçen ay Yahoo tarafından, 2014 yılında veri merkezine siber saldırı düzenlendiği açıklanmıştı. 2014 yılında 500 milyon kullanıcının bilgilerinin çalındığını geçtiğimiz günlerde itiraf edilmişti.

Bilgisayar korsanlarının ele geçirdiği bilgiler arasında 500 milyon kullanıcının adı, e-posta adresi, telefon numarası, doğum tarihi, karıştırılmış şifresi, hesap doğrulamak için gereken güvenlik sorusu ve cevabının bulunduğu kaydedilmişti.