USD
3,9382
EURO
4,6941
ALTIN
163,4166

17 Aralık dosyası doğrulandı

ABD’de görülen Reza Zarrab davasında Başsavcı Preet Bharara, 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet dosyasını doğruladı. Haberdar. com’da yer alan habere göre New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara, bugün mahkemeye sunduğu dilekçeyle savunmayı davaya Türk siyasetini sokmaya çalışmakla suçladı. Bharara, bu gayretin başarısız olduğunu çünkü savunmanın ABD’nin ulusal güvenlik noktalarını, banka dolandırmaya karşı kurallarını, para […]

17 Aralık dosyası doğrulandı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

ABD’de görülen Reza Zarrab davasında Başsavcı Preet Bharara, 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet dosyasını doğruladı.

Haberdar. com’da yer alan habere göre New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara, bugün mahkemeye sunduğu dilekçeyle savunmayı davaya Türk siyasetini sokmaya çalışmakla suçladı. Bharara, bu gayretin başarısız olduğunu çünkü savunmanın ABD’nin ulusal güvenlik noktalarını, banka dolandırmaya karşı kurallarını, para aklamaya karşı olan kurallarını ihlal etmesinin Türk siyaseti ile hiç bir ilgisi olmadığını, bunun savunmanın kendi suçluluğu olduğunu gösterdiğini açıkladı.

Zarrab’ın rüşvet ilişkileri

Bharara, 14 Kasım’da mahkemeye sunulan ama 15 Kasım Salı günü sisteme giren dokümanların ilkinde 198 sayfalık 17 Aralık Polis Raporunun İngilizcesi bulunuyor. 2. Doküman 200 sayfa ve burada Zarrab’ın rüşvet ilişkileri, rüşvet verdiği yetkilileri tuttuğu kayıtlar, telefon konuşmaları var. Bu 200 sayfada da yine 17 Aralık dosyasında bulunan birçok resim, izleme kaydı, Zafer Çağlayan’ın saati, Egemen Bağış’ın AB bürosu ve diğer bazı telefon görüşmeleri gibi bilgi ve kayıtlar bulunuyor. Ayrıca 31 sayfalık bir ek iddianame var.

Başsavcı talebin kesin olarak reddedilmesini istiyor

Reza Zarrab’ın savunma avukatları, vekillerinin telefonundan alınan emaillerin illegal yollarla alındığını ileri sürerek telefondan alınan kanıtların geçersiz sayılmasını talep etmişti. Buna karşılık Başsavcı 31 sayfalık bir görüş sundu ve herhangi bir duruşma olmadan bu talebin reddedilmesini mahkeme hakimi Richard Berman’dan talep etti. Eğer Hakim Berman fikrini değiştirmezse, şu an için bu duruşma 30 Kasım tarihinde yapılacak şekilde programlandı. Yine geçtigimiz günlerde 4 FBI ajanı ve Gümrük güvenlik memurunun verdiği ifadelerle Zarrab’ın telefonunun havaalanında alınması ve şifresinin girilmesinin Amerikan gümrük kurallarında rutin olduğu mahkemeye sunulmuştu.

Bharara, 23 Eylül 2014 tarihinde Zarrab’ın email hesabına ([email protected]) hakim kararı ile araştırma sağlandığını ve buradan Zarrab’ı ‘önemli derecede töhmet altında bırakacak kanıt bulunduğunu, ’bunların arasında Zarrab’ın ABD ve uluslararası ambargoları bilerek ihlal etmek için İran hükümetine yardım gayretleri ve Zarrab’ın “gayri meşru finansal planlarını korumak adına kurduğu milyonlarca dolarlık rüşvet çarkının işbirlikçiliği’’ bulunduğunu kaydediyor. 31 sayfalık ek iddianamedeki diğer bazı bilgiler şunlar:

Zarrab 1.5 yıl boyunca her gün 1 ton altını İran’a taşıdı

Zarrab’ın emailine arama (bakma) izni Amerikan mahkemesinden Eylül 2014 tarihinde alındı, Zarrab’ın Aralık 2013’deki tutuklanması uluslararası medyada haber oldu ve kanıtları medyaya sızdı. Zarrab’ın tutuklanması fiziki izlemeden ve telefon dinlemelerinden elde edilmişti. Zarrab’ın finansal durumunu bilen bir kişinin bildirdiğine göre Zarrab her gün bir ton kadar altını İran’a taşıdı ve bu yaklaşık 1.5 yıl kadar sürdü. Ocak 2012 tarihinde uçakla 1.5 ton altını Gana’dan Dubai’ye taşırken uçak Türkiye’ye yakıt için indi. Uçakta 1.5 ton altın vardı. Zarrab tutuklanma sonrasındaki mülakatta bu altının Babak Zanjani’ye gittiğini kabul etti.

Ayakkabı Kutuları

Aralık 29, 2013 tarihli The Telegraph gazetesinde habere göre Zarrab 3 Türk bakana rüşvet verdi. Aynı gazete para dolu ayakkabı kutularının Halk Bankası CEO’sunun evinde bulunduğunu haberleştirdi, bunun yanısıra İçişleri Bakanının evindeki birçok kasadan para çıktığı haberleşti. Bundan sonra birçok polis, yargı mensubu atıldı, yeri değişti.

Can Dündar Raporu Yayınladı

Siyasi tepkiler olurken 299 sayfalık Zarrab ve diğerlerinin hakkındaki soruşturma raporu Türk gazeteci Can Dündar’ın web sayfasında yayınlandı. Bu rapor dava numarası, referansı ile gerçek Türk kollluk kuvvetleri çalışması olduğunu işaret ediyor. Rapor soruşturmanın basamaklarını ve Zarrab ile diğerleri hakkındaki kanıtların nasıl bulunduğunu, finans kayıtları ve fiziki takip, telefon dinlemeleri ve email araştırmaları ile anlatıyor. İstanbul’daki bir FBI ajanı bu raporu inceledi ve bunun gerçek Türk hukuk ve kolluk kuvvetlerinin formatı ve içeriği ile uygun olduğunu doğruladı.

17 Aralık Dosyası ABD Kolluk Kuvvetlerinin Bağımsız Soruşturması İle Doğrulandı

Sadece içeriği ve taşıdığı bilgiler raporun doğruluğunu göstermedi buna karşılık rapordaki bazı bilgiler ABD kolluk kuvvetlerinin soruşturmaları ile de doğrulandı. Örneğin rapor Zarrab’ın email hesabının Türk hukukuna uygun olarak araştırıldığını gösteriyor. ABD soruşturması şimdiye kadar Zarab’ın email hesabını doğruladı ve bunu Zarrab da itirazında kabul ediyor. Rapor, Zarrab’ın email hesabının Al Nafees Exchange ve Royal Holdingin email hesapları ile iletişimde olduğunu doğruluyor. Rapor ayrıca Zarrab ile Zarrab’ın ortağı Abdullah Happani arasındaki email iletişimlerini de anlatıyor. Bu bilgi yine Amerikan kolluk kuvvetlerinin Microsoft’dan aldığı bilgilerle doğrulanıyor.

Raporun içeriği Amerikan kolluk kuvvetlerinin bağımsız soruşturması ile doğrulandı. İlk olarak, raporda tasvir edilen kişiler, gerçekten de, Zarrab ile ilişkide olan ve iş ilişkilerinde bulunan kişiler. Babak Zanjani, Abdullah Happani, Camelia Jamshidy ve Al Nafees Exchange ve Royal Holding’in diğer işçileri gibi. İkinci olarak rapordaki şirketler, gerçekten de, Zarab’ın illegal finans planlarında yer alıyorlar. Al Nafees Exchange, Royal Emerald, Kapital Kıymetli, Pırlanta Kıymetli ve Volgam Kuyumculuk gibi. Üçüncü olarak, Zarrab’ın ilintili olduğu işlemler, İran için milyarlarca dolarlık altın işlemleri raporda belirtiliyor ve bu gerçekten de doğru. Dördüncü olarak, Raporda belirtildiği gibi Zarrab’ın email hesabı ve içerdiği bilgiler Amerikan soruşturması ile doğrulandı ve bu hesapların gerçekten de Zarrab’a ait olduğu belirlendi.

Amerikan Mali Bilgiler de 17 Aralık Dosyasını Doğruluyor

Rapordaki bilgiler ABD mali bilgilerle de doğrulandı. Örneğin farklı Amerikan finansal kurumlarının kayıtları Mart 2007 ile Ekim 2012 arasında Al Nafees Exchange’in 64.95 milyon doları bulan en az 119 uluslararası finansal transferi yaptığını gösterdi. (Bharara, 9. Sayfada buna benzer birçok finansal bilgi de sıralıyor.)

Zarrab’dan İran Merkez Bankasına ‘ekonomik cihad’ yardımı

Zarrab’ın email hesabının araştırması sonucunda, onun suçlara iştiraki yönünde ciddi kanıt ortaya çıkarıldı. Bu kanıtlar içinde:

Zarrab’ın İran Merkez Bankasına gönderdiği ve kendisinin ve ailesinin bankaya ‘ekonomik cihad’ için yardıma hazır olduğunu söylediği ve imzasının da bulunduğu mektup.

Happani’den Zarrab’a gönderilen ve ekinde spreadsheet olarak hükümet ve bank yetkililerine rüşvet ödemelerini gösteren belge.

Zarrab’ın Mellat Exchange’den aldığı emailler. Bu emaillerde Zarrab’ın şirketleri Al Nafees Exchange ve Durak Döviz’in Mellat Exchange adına ve onun müşterileri adına yaptığı uluslararası finansal transferler.

Zarrab’ın gönderdiği ve ulaştığı emaillerde İran Milli Petrol Şirketine (NIOC) finansal hizmetler sunmak için sahte şirketler kurulması gösterilmekte.

YORUMLAR


    0 YORUM