USD
3,8708
EURO
4,5486
ALTIN
160,9388

3 günlük internet yasağının Türkiye’ye maliyeti 111 bin Lira

ABD’li araştırma kuruluşu Brookings Enstitüsü’nün verilerine göre Temmuz 2015 ile Haziran 2016 arasında Türkiye’de toplam 66 saat internet yasaklandı. Bunun ülkeye maliyeti ise yaklaşık 35.1 milyon dolar. Türkiye’de yaşanan olaylar nedeniyle hükümet eliyle internet hızı ya düşürülüyor ya da tamamen erişime kapatılıyor. HDP’li siyasetçilere operasyonun ardından Twitter, YouTube ve WhatsApp gibi sosyal paylaşım ve mesajlaşma sitelerine erişim engellendi. […]

3 günlük internet yasağının Türkiye’ye maliyeti 111 bin Lira
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

ABD’li araştırma kuruluşu Brookings Enstitüsü’nün verilerine göre Temmuz 2015 ile Haziran 2016 arasında Türkiye’de toplam 66 saat internet yasaklandı. Bunun ülkeye maliyeti ise yaklaşık 35.1 milyon dolar.

Türkiye’de yaşanan olaylar nedeniyle hükümet eliyle internet hızı ya düşürülüyor ya da tamamen erişime kapatılıyor. HDP’li siyasetçilere operasyonun ardından Twitter, YouTube ve WhatsApp gibi sosyal paylaşım ve mesajlaşma sitelerine erişim engellendi.

Son olarak kullanıcıların engellenen adrese ulaşmalarını sağlayan VPN servislerinin engellenmesi için operatörlere talimat gönderildi.

Maliyeti 35 milyon dolar

Cumhuriyet’in haberine göre internet yasaklarının ülkeye maliyeti çok yüksek.

ABD merkezli araştırma kuruluşu Brookings Enstitüsü’nün verilerine göre Temmuz 2015 ile Haziran 2016 arasında ülkede farklı zamanlarda toplam 2.75 gün internete erişim engellendi. Buna göre yasakların ülkeye maliyeti 35.1 milyon dolar.

Vergi kayıpları, çalışanların üretkenliği ve şirketlerin itibar kaybı gibi etkenler hesaplanmadan oluşturulan verilere göre yasaklamalar dünya ekonomisine 2.4 milyar dolara mal oldu.