USD
3,9710
EURO
4,6583
ALTIN
163,6423

ABD sokağa döküldü: Benim başkanım değil

ABD’deki başkanlık yarışını Cumhuriyetçi Donald Trump’ın kazanmasının ardından ülke çapında Trump karşıtları eylem düzenledi. BBC Türkçe’nin haberine göre New York’tan California’ya kadar birçok eyalette düzenlenen protestolarda “Bizim başkanımız değil” sloganları atıldı, pankartı taşındı. California’daki eylemlerin en büyüklerinden biri Berkeley Lisesi bahçesinde 1500 öğrenci ve öğretmenin katılımıyla gerçekleştirildi. İlerici politikalarıyla tanınan kentteki eylemciler, buradan Kaliforniya Üniversitesi’ne […]

ABD sokağa döküldü: Benim başkanım değil
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

ABD’deki başkanlık yarışını Cumhuriyetçi Donald Trump’ın kazanmasının ardından ülke çapında Trump karşıtları eylem düzenledi.

BBC Türkçe’nin haberine göre New York’tan California’ya kadar birçok eyalette düzenlenen protestolarda “Bizim başkanımız değil” sloganları atıldı, pankartı taşındı.

California’daki eylemlerin en büyüklerinden biri Berkeley Lisesi bahçesinde 1500 öğrenci ve öğretmenin katılımıyla gerçekleştirildi. İlerici politikalarıyla tanınan kentteki eylemciler, buradan Kaliforniya Üniversitesi’ne doğru yürüdü. Eyleme katılan kız öğrencilerden biri, “Bu soytarıyı seçerek 1950’lere geri döndük. Trump bize ne kadar fazla nefret ve cehalet olduğunu gösteriyor” dedi.

‘Örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez’

Los Angeles’taki gösterilerde çoğu Latin kökenli yüzlerce öğrenci belediye konağına yürüdü. İspanyolca “Örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez sloganı atan öğrenciler “Irkçılığı desteklemiyorum”, “Göçmenler Amerika’yı yeniden yüceltecek” ve “Benim başkanım değil” pankartları açtı.

Eyleme örgütleyen öğrencilerden Stephanie Hipolito, “Çocuklar sınırdışı edilme korkusuyla yaşayamaz. Bizler suçlu değiliz, uyuşturucu kaçakçısı değiliz. Bizler Amerikan rüyasını herkes kadar arzulayan çalışkan insanlarız” dedi.

New York, Los Angeles, California’nın yanı sıra Boston, Philadelphia, San Francisco, Oakland, Seattle ve Washington DC’de de Trump karşıtı gösteriler düzenlendi.

YORUMLAR


    0 YORUM