USD
3,8707
EURO
4,5469
ALTIN
160,8890

AKP’li Yeneroğlu: İdam meclise gelirse hayır oyu kullanacağım

Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları Komisyonu Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu Avusturya’nın ORF 2 kanalında ‘Im Zentrum’ programına konuk oldu. Yeneroğlu katıldığı programda idam cezasının Meclis’e gelmesi durumunda hayır oyunu kullanacağını açıkladı. ‘Türkiye nereye gidiyor’ başlıklı programda konuşan Yeneroğlu, idam cezası oylamasında milletvekillerinin çoğunluğunun hayır oyu kullanması ile tasarının kabul edilmeyeceğini ümit […]

AKP’li Yeneroğlu: İdam meclise gelirse hayır oyu kullanacağım
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları Komisyonu Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu Avusturya’nın ORF 2 kanalında ‘Im Zentrum’ programına konuk oldu. Yeneroğlu katıldığı programda idam cezasının Meclis’e gelmesi durumunda hayır oyunu kullanacağını açıkladı. ‘Türkiye nereye gidiyor’ başlıklı programda konuşan Yeneroğlu, idam cezası oylamasında milletvekillerinin çoğunluğunun hayır oyu kullanması ile tasarının kabul edilmeyeceğini ümit ettiğini dile getirdi.

Almanya’da yetişen siyasetçi Yeneroğlu, Avusturyalı siyasetçi ve gazetecilerin de katıldığı programda moderatörün gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Türkiye’deki idam yasasının 330 milletvekilinin oy vermesi durumunda referanduma götürüleceğini ve halkın çoğunluğunun idamdan yana olduğunu belirten Yeneroğlu ‘Umarım Meclis’te reddedilir ve referanduma gidilmesine gerek kalmaz. Türk halkının yaşadığı travmatik durumunu da anlamak zorundayız.’ dedi.

Yeneroğlu, PKK’nın Avrupa’da serbest bir şekilde propaganda yapmasını ve eleman kazanmasını eleştirerek bu konuda medyanın haber yapmaktan çekindiği söyledi.

‘Gazeteciler ve uzmanlar programa çıkmaya korkuyor’

ORF İstanbul Muhabiri Jörg Winter ‘gazeteciler tutuklanıyor, korkuyor musunuz’ sorusuna ‘Korkum yok, ancak ciddi endişelerim var. Gazeteciler için hesaplanamaz bir ortam oluştu.Türk gazetecilerin yaşadıkları yanında Avrupalı gazetecilerin yaşadıkları basın kartı ve oturum gibi meseleler lüks sorunlar kalıyor.’ dedi.

Programın moderatörü Ingrid Thurner, Almanya ve Avusturya’da yaşayan birçok Türk gazeteciyi ve uzmanı tartışma programlarını davet ettiklerini ancak bunların birçoğunun ‘programa gelir ve eleştirel konuşursak Türkiye’ye gittiğimizde tutuklanırız’ diyerek programa katılmadıklarını ifade etti.

‘Durum darbe sonrası dönemlerinden bile kötü’

Avusturyalı siyasetçi Avusturya Halk Partisi Meclis Grup Başkanı Reinhold Lopatka kısa süre önce gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretinden izlenimlerini aktardı. Lopatka, tutuklu HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ı ziyaret etmek için izin başvurusunda bulunduklarını ancak olumlu bir cevap alamadıklarını açıkladı. Lopatka, Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi Orhan Erinç ve Aydın Engin’i ziyaretlerinde aralarında geçen diyalogları şu ifadelerle aktardı: ”Konuştuklarımızdan birisi ‘durum ne kadar kötü’ soruma ‘Ben altı cezaevinde kaldım. Askeri darbe dönemlerinden sonra bile durum bu kadar kötü değildi. O dönemlerde Türkiye Batı’ya dönük bakışını korudu. Türkiye Avrupa’dan uzaklaşıyor. Korkuyorum ancak vazgeçmeyeceğiz’ dedi.”