USD
3,7933
EURO
4,6496
ALTIN
162,6778

Alman bakan:Türkiye’nin iade taleplerine karşılık vermeyeceğiz

Almanya Adalet Bakanı Heiko Mass, Türkiye’nin istediği iade taleplerini gerçekleştiremeyeceklerini açıkladı. Deutsche Welle’in haberine göre Almanya Adalet Bakanı Heiko Mass, “Adli yardımlaşma ile ilgili olarak durum şu: Türkiye’den ağır suçlar söz konusu olduğunda, cinayet, kasten adam öldürme gibi konularda adli yardımlaşma talebi olduğunda bu talep tarafımızdan inceleniyor. Ama adli yardımlaşmadaki çekincemiz siyasi bir nedene dayanmaması, […]

Alman bakan:Türkiye’nin iade taleplerine karşılık vermeyeceğiz
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Almanya Adalet Bakanı Heiko Mass, Türkiye’nin istediği iade taleplerini gerçekleştiremeyeceklerini açıkladı.

Deutsche Welle’in haberine göre Almanya Adalet Bakanı Heiko Mass, “Adli yardımlaşma ile ilgili olarak durum şu: Türkiye’den ağır suçlar söz konusu olduğunda, cinayet, kasten adam öldürme gibi konularda adli yardımlaşma talebi olduğunda bu talep tarafımızdan inceleniyor. Ama adli yardımlaşmadaki çekincemiz siyasi bir nedene dayanmaması, dayandığı takdirde bu talep hakkında işlem yapılmıyor” diye konuştu.

Alman bakan, “Şu anda talepleri tek tek inceleyerek söz konusu olan olağan bir suç mu diye bakıyoruz. Yoksa bu iade talebi hâlihazırda orada sürdürülmekte olan ve temizlik operasyonu olarak adlandırılanların bir parçası mı? Eğer öyleyse ilgili taleplerde kesinlikle iade söz konusu olmayacaktır” dedi.

‘Basın özgürlüğü, çalışanların baskı olmadan işini yapmasını da kapsar’

Basına yönelik operasyonları büyük bir kaygıyla izledidiklerini ifade eden Mass, şöyle devam etti: “Basın özgürlüğü demokrasi ve hukuk devletinin temel bileşenidir. AB’ye üye olmak isteyen basın özgürlüğünü de teminat altına almalıdır. Basın özgürlüğü sadece gazetelerin varlığını sürdürmelerini değil aynı zamanda basın çalışanlarının baskı olmaksızın, zapt edilmeksizin ve gayet tabii ki tutuklanmaksızın işlerini yapmalarını kapsamaktadır. İşte bu bizim büyük bir kaygıyla izlediğimiz bir konu.”

‘Süreçler hukuk devleti kriterlerine göre mi işliyor?’

Kaygının sadece basın kuruluşları ve gazetecilerle sınırlı olmadığını aktaran Mass, “Dürüstçe ifade etmek gerekirse darbe girişimi sonrası çok sayıda kamu görevlisi, memur ve eğitimci tutuklandı. Bu süreçte kendimize ‘Gerçekten de süreçler hukuk devleti kriterlerine göre mi işliyor?’ sorusunu sorduk dedi.

Gülen Cemaati hakkında konuşan Mass, “Benim bildiğim kadarıyla Gülen hareketi yapılanmasıyla ilgili bir inceleme yapılmamakta ve Almanya’da bir örgüt olarak var oldukları konusunda da yeterli bilgi yok” diye konuştu.

YORUMLAR


    0 YORUM