USD
3,8776
EURO
4,5748
ALTIN
161,3250

Almanya Türkiye’deki ‘tüm muhalif zihniyetlere’ çağrıda bulundu

Almanya Devlet Bakanı Roth, Türkiye’de ‘tüm muhalif zihniyetlerle’ dayanışma içinde olduklarını açıklayarak Almanya’ya iltica başvurusunda bulunabileceklerine ifade etti. Almanya’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth, Die Welt gazetesine açıklama da bulundu. Roth, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tutumunu sert bir dille eleştirerek, “Türkiye’de şu an olanların Avrupa değerleri, hukuk devleti ilkesi, demokrasi ve basın […]

Almanya Türkiye’deki ‘tüm muhalif zihniyetlere’ çağrıda bulundu
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Almanya Devlet Bakanı Roth, Türkiye’de ‘tüm muhalif zihniyetlerle’ dayanışma içinde olduklarını açıklayarak Almanya’ya iltica başvurusunda bulunabileceklerine ifade etti.

Almanya’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth, Die Welt gazetesine açıklama da bulundu. Roth, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tutumunu sert bir dille eleştirerek, “Türkiye’de şu an olanların Avrupa değerleri, hukuk devleti ilkesi, demokrasi ve basın özgürlüğü anlayışımızla hiçbir ilgisi yoktur. Bu nedenle de Türk hükümetine yanıtımız çok açık ve net: Böyle olmaz” dedi.

Roth, Türkiye’de son dönemlerde çok sayıda milletvekili, bilim insanı ve gazetecinin tutuklandığını hatırlatarak açık ve net bir biçimde Alman İltica Yasası’na dikkat çekti. DW Türkçe’de yer alan habere göre Roth, “Türkiye’deki bütün muhalif zihniyetler, Alman hükümetinin onlarla dayanışma içinde olduğunu bilmeli” dedi.

‘SADECE GAZETECİLER İÇİN GEÇERLİ DEĞİL, İLTİCA HUKUKU BUNUN İÇİN VAR’

‘Almanya Türkiye’de takibata uğrayan siyasetçiler, gazeteciler ve sanatçıları almaya hazır mı?” sorusuna yanıt veren Roth: “İltica başvuruları konusunda karar verme yetkisi ilgili birimlerde. Ancak Almanya dünyaya açık bir ülke ve prensipte siyasi olarak takibata uğrayan herkese açık. Almanya’ya iltica başvurusunda bulunabilirler. Bu durum sadece gazeteciler için geçerli değil. İltica hukuku bunun için var.” dedi. Roth, Alman Dışişleri Bakanlığı’nın şu sıralar bu konuda ne yapabileceği konusunda çalıştığını aktardı.

‘NE YAZIK Kİ BUNLAR TÜRKİYE’DE ÇOK FAZLA’

Avrupa Birliği’nin yarın açıklaması beklenen Türkiye ile ilgili İlerleme Raporu’nun olumsuz olacağını ifade eden Roth, “AB Komisyonu gayet gerçekçi, açık ve eleştirel bir biçimde Türkiye’de neyin kötü gittiği ya da işlemediğinin bilançosunu çıkaracaktır. Ve ne yazık ki bunlar Türkiye’de çok fazla” dedi.

‘MÜZAKERELERİN KESİLMESİ TÜRKİYE’Yİ YALNIZ BIRAKMAK OLUR’

Buna rağmen Türkiye ile üyelik müzakerelerinin kesilmesine karşı olduğunu söyleyen Roth, “Böyle bir adım Batı’ya yönelmiş Türkiye’yi yalnız bırakmak olur” dedi.