USD
3,8776
EURO
4,5748
ALTIN
161,3250

Bakan’ın bile cevaplayamadığı zor soru!

Avrupalı parlamenterin “Sadece telefonuna yüklediği için bu insanları soruşturma kapsamına alıyorsunuz. Telefonuna indiren normal bir insanla, suç işleyeni nasıl ayıt edeceksiniz?” sorusuna Bakan Özlü ‘’Bu zor bir soru’’ dedi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, İstanbul’da gerçekleştirilen NATO Parlamenter Asamblesi 62. Yıllık Genel Kurulu toplantısının bugünkü oturumuna katıldı. Oturumda Avrupalı kadın bir parlamenter, Bakan Özlü’ye Bylock […]

Bakan’ın bile cevaplayamadığı zor soru!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Avrupalı parlamenterin “Sadece telefonuna yüklediği için bu insanları soruşturma kapsamına alıyorsunuz. Telefonuna indiren normal bir insanla, suç işleyeni nasıl ayıt edeceksiniz?” sorusuna Bakan Özlü ‘’Bu zor bir soru’’ dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, İstanbul’da gerçekleştirilen NATO Parlamenter Asamblesi 62. Yıllık Genel Kurulu toplantısının bugünkü oturumuna katıldı. Oturumda Avrupalı kadın bir parlamenter, Bakan Özlü’ye Bylock sorusu yöneltti.

Bylock’un dileyen herkes tarafından iPhone uygulaması olarak yüklenebileceğini hatırlatan parlamenter, “Sadece telefonuna yüklediği için bu insanları soruşturma kapsamına alıyorsunuz. Telefonuna indiren normal bir insanla, suç işleyeni nasıl ayırt edeceksiniz” sorusunu yöneltti. Bakan Özlü ise soruya, “Buna cevap vermek çok zor, bu tür siber mücadeleler 21. yüzyılın yeni bir hybrid savaş biçimi. Bu tür tehditlerle karşı karşıya kalabiliyoruz. Ve tabi ki hangisinin böyle bir tehdit olduğu, hangisinin teknolojik olduğunun ayrımını yapmak çok zor. Bu zor bir soru” yanıtını verdi.

“Telefonuma bu uygulamayı yüklesem suç teşkik edecek mi?

Aynı Parlamenter telefonuna Bylock programını yüklemesi halinde bunun Türk hükümeti için bir suç teşkil edip etmeyeceğini sorarak “Bunun darbe ile alakalı kullanımını nasıl ayırt edeceksiniz” diye de ekledi. Bakan Özlü bu kez, “Sanırım sorunuz, terörist faaliyetten nasıl ayırt edileceği. Bu teknolojiyle ilgili değil daha çok istihbarat ve polisin çalışmalarıyla ilgili” karşılığını verdi