USD
3,9712
EURO
4,6587
ALTIN
163,6914

Diyanet’e bir cevap da Afganlı Alim Selam Abid’den

Afganistan’ın önde gelen ilahiyatçı, merkez camii imamı ve Kalem Üniversitesi rektör yardımcısı Abdul Selam Abid, hizmet hareketi ve Fethullah Gülen Hocaefendi hakkındaki düşüncelerini ifade etti. Abid, hizmet Hareketi’ne “Tecdid Hareketi ” ünvanını verdi. İlahiyat fakültesinin “Fıkıh ve Kanun” bölümünden mezun olup bu alanda da yüksek lisans yapan Abdul Selam Abid Fethullah Gülen Hocaefendi ve Hizmet Hareketi’nin […]

Diyanet’e bir cevap da Afganlı Alim Selam Abid’den
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Afganistan’ın önde gelen ilahiyatçı, merkez camii imamı ve Kalem Üniversitesi rektör yardımcısı Abdul Selam Abid, hizmet hareketi ve Fethullah Gülen Hocaefendi hakkındaki düşüncelerini ifade etti. Abid, hizmet Hareketi’ne “Tecdid Hareketi ” ünvanını verdi.

İlahiyat fakültesinin “Fıkıh ve Kanun” bölümünden mezun olup bu alanda da yüksek lisans yapan Abdul Selam Abid Fethullah Gülen Hocaefendi ve Hizmet Hareketi’nin Allah tarafından Türk halkına bir armağanı olduğunu ve bunu büyük bir nimet olarak gördüğünü ifade etti.

Peygamber Efendimiz (sav) ve Hulefa-i Raşidin dönemlerine değinen Abid, sözlerine şöyle devam etti;

“Hulefa-i Raşidin’den sonra İslam dünyası üzerinde kara bulutlar meydana gelmeye başladı. İslam ümmeti birbirinden ayrılarak uzaklaştı. Dini değerler tank atmaya başladı. Kültürümüz elden gitti, derken kaybolan değerlerin tekrar kazanılması için bir çaba sarf edilerek farklı çağlarda farklı yollar tecrübe edilmeye başlandı. Çağımızda Sayın Gülen ve mensubu olduğu hizmet hareketi bu amaçla yola çıktı. Peygamber Efendimiz bir hadisi şerifinde “Allah kullarını sevdiği için her yüz yılın başında bu ümmete dinini tecdid edecek birini gönderir.” beyanatını baz aldığımızda Allah (c.c) Türkiye’den Fethullah Gülen önderliğindeki hizmet hareketini bahşetti.

Hizmet hareketi İslam dünyasındaki hastalıkları ortadan kaldırmak için yola çıktı. Bunların ortaya koydukları tavır ve davranışlar, herkese bu hastalıkların kaybolacağı ümidini verirken, uzak kaldığımız kültüre tekrar yaklaşma, elden giden ilmi bir kez daha elde etmeye ve kaybolan dini değerleri tekrar kazanma aşkı uyandırdı.

İslam dünyasındaki hastalıkların sebebi, dini değerlerden, Allah’ın kitabından ve Peygamber Efendimizin sünnetinden uzak kalınmasıdır. Fethullah Gülen’in “Sonsuz Nur” kitabı gerçekten büyük bir eser. Ben o kitabı bir kaç kez okudum ve kitaptan aldığım notlar da var. Gerçekten benim bildiğim kadarıyla Hizmet Hareketi İslamı temsil eden bir tecdit hareketidir. Tecdidi, dinin farklı yönlerinden özellikle irfan ve kültür boyutundan ele alıyor.”

Sayın Gülen ilmiyeti yüksek bir düşünür. Yazdığı eserler gönülleri feth ediyor:

Sayın Fethullah Gülen seçkin, ilmiyeti yüksek olan İslam düşünürüdür. Yazdığı eserler gerçekten çok güzel ve etkileyici. Mesela “ Asrın Getirdiği Tereddütler” kitabına bakıldığında sorulara ikna edici, halkın anlayabileceği ve asrımıza yönelik çok güzel cevaplar verilmiş. “Kitap ve Sünnet Perspektifinde Kader” kitabı ise odaklanması gereken bir kitap. Hitabı ile muhataplarının gönlünde taht kuruyor. Dolayısıyla kendisi ve mensup olduğu hareketi  yenileyici, ümid verici olarak görüyorum.” dedi.

Gülen hakkındaki “fırak-ı dalle” fetvası ilmi dayanaklardan yoksun,  sadece hissiyata dayalı siyasi bir fetvadır:

Hocaefendi ve Hizmet Hareketi’ne atılan bu siyasi iftiralar kara bulutlar gibidir. Allah bu kara bulutları ortadan kaldırsın. Uhuvvet ve kardeşlik o

YORUMLAR


    0 YORUM