USD
3,9693
EURO
4,6591
ALTIN
163,6078

Eliaçık: Tecavüzcüyü koruyan, hırsızı aklayan mevcut din anlayışının ateistiyim

Yaptığı açıklamalar ve gerçekleştirdiği eylemlerle ses getiren İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık Antalya’nın  Konyaaltı Belediyesi’nin düzenlediği kitap fuarında, önceden söylediği “Bugün yaşananlara bakıp ateist olduysanız caizdir, ben de bu dinin ateistiyim” sözlerine açıklık getirdi.  RS FM’den Enver Aysever’e konuşan Eliaçık’ın sözleri şöyle: Eliaçık, Diyanet’in verdiği fetvaların 800 sene öncesinin cevapları olduğunu savunurken  “Diyanet’in kökten kaldırılmasından yanayım” ifadesini […]

Eliaçık: Tecavüzcüyü koruyan, hırsızı aklayan mevcut din anlayışının ateistiyim
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Yaptığı açıklamalar ve gerçekleştirdiği eylemlerle ses getiren İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık Antalya’nın  Konyaaltı Belediyesi’nin düzenlediği kitap fuarında, önceden söylediği “Bugün yaşananlara bakıp ateist olduysanız caizdir, ben de bu dinin ateistiyim” sözlerine açıklık getirdi. 

RS FM’den Enver Aysever’e konuşan Eliaçık’ın sözleri şöyle:

Eliaçık, Diyanet’in verdiği fetvaların 800 sene öncesinin cevapları olduğunu savunurken  “Diyanet’in kökten kaldırılmasından yanayım” ifadesini kullandı.

Eliaçık, Ramazan ayında ekranlarda yaptığı programlarla gündeme gelen Nihat Hatipoğlu için “Kazandığı paraların hesabını vermek zorunda. Ben ona da dedim, madem konuşup bu kadar para alıyorsun, Sultanahmet Meydanı’nda vatandaşlara konuşarak aldığın o 600 milyarı yine Sultanahmet’te vatandaşlara dağıt da görelim dedim” diye konuştu.

Atetistlik meselesine değinen İhsan Eliaçık şöyle konuştu:

“Orada ben bugün din adına yaşanan şeylerin insanı ateist yapma noktasına getireceğini, aklı başında, vicdanı çalışan, insanlığın temel değerlerini bilen, dinlerinin de az çok özünü bilen insanları isyan ettireceğini söylemeye çalıştım. Söylediğim söz aşağı yukarı şu çerçevedeydi. Hurafeye batmış, paraya tapan, tecavüzcüyü koruyan, hırsızı aklayan mevcut din anlayışının ateisti ama gerçek İslam’ın müminiyim demek istedim. Çünkü bugün baktığınız zaman tecavüzcülere, hırsızlara, tekbirle kafa kesenlere ‘Böyle din olmaz, ben bu dinden uzağım. Böyle bir dinin Allah’ı varsa kardeşim onu da kabul etmiyorum’ diyen kişinin mağdur sayılacağını, ona bir şey diyemeyeceğimizi söylemeye çalıştım.”

YORUMLAR


    0 YORUM