USD
3,9379
EURO
4,6937
ALTIN
163,4374

Hizmet hareketine yönelik yapılan işkenceler AB raporunda!

AB İlerleme Raporu’nda Hizmet Hareketiyle ilgili AKP hükümetin attığı iftiralar ve hareketin mensuplarına karşı uyguladığı hukuksuz kıyım ve işkence ayrıntılı şekilde yer aldı. Raporda Türk hükümetinin 15 Temmuz darbesiyle ilgili Gülen Hareketini suçladığı açıklandı. Bu suçlamayla bağlantılı hukuksuz ve delilsiz tutuklamaların, gözaltında uygulanan işkencelerin altı çizildi. İşkence AB raporuna girdi: “Darbe girişiminin ardından Gülen hareketi […]

Hizmet hareketine yönelik yapılan işkenceler AB raporunda!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

AB İlerleme Raporu’nda Hizmet Hareketiyle ilgili AKP hükümetin attığı iftiralar ve hareketin mensuplarına karşı uyguladığı hukuksuz kıyım ve işkence ayrıntılı şekilde yer aldı.

Raporda Türk hükümetinin 15 Temmuz darbesiyle ilgili Gülen Hareketini suçladığı açıklandı.

Bu suçlamayla bağlantılı hukuksuz ve delilsiz tutuklamaların, gözaltında uygulanan işkencelerin altı çizildi.

İşkence AB raporuna girdi:

“Darbe girişiminin ardından Gülen hareketi mensuplarına yönelik çok kapsamlı uzaklaştırma, açığa alma ve tutuklamalar gerçekleşti. Bu süreçte, gözaltına alınanlara yönelik insanlık dışı muamele ve işkence gibi çok ciddi insan hakları ihlalleri rapor edildi. Baskı, Gülen hareketinin yanısıra Kürt muhalefeti ve diğer muhaliflere de artarak devam etti.”

DELİLSİZ TUTUKLAMALARA VURGU

“Bu önlemlerin geniş ölçekte ve toptancı yaklaşımla olması, bir çok ciddi soruyu da beraberinde getiriyor” denilen AB raporunda usulsüz ve hukuksuz tutuklamalara şu ifadelerle atıf yapıldı:

“Gülen Hareketi’yle bağlantılı olduğu iddia edilenleri tespit etme konusunda uygulanan kriterin ve delil olarak kullanılan argümanların belirsizliği, şeffaf olmayışı ve gelişi güzel uygulanması ciddi endişe uyandırıyor.”

YURTDIŞINDA DA BASKI VAR!

Türkiye’de yaşananlar ve yurtdışındaki Türklere yönelik yapılan baskı şöyle özetlendi:

“Alınan önlemler yargı, polis, jandarma, ordu, sivil hizmetler, yerel yönetimler, akademi, öğretmenler, avukatlar, medya ve iş dünyası başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerini etkiledi. Eylül sonu itibariyle 40 bin insan gözaltına alınmış, 81’i gazeteci olmak üzere 31 binden fazla kişi de tutuklanmıştı. 129 bin kamu çalışanı açığa alındı. 4 binden fazla kurum ve özel şirket kapatıldı, mal varlıklarına el kondu veya kayyım atandı.

Ek olarak, 10 bin sivil memur olağanüstü hal kapsamında görevden uzaklaştırıldı ve Ekim sonu itibariyle daha fazla medya kuruluşunun kapısına kilit vuruldu, tutuklanan gazeteci sayısı arttı.

YORUMLAR


    0 YORUM