USD
4,4937
EURO
5,2915
ALTIN
186,8043

IMF: Türkiye ekonomisinde siyasi belirsizlik var

Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye için ‘Madde IV’ olağan raporunda yeni değerlendirmelerini paylaştı. Raporda Türkiye ekonomisinde siyasi belirsizlik, turizm gelirlerindeki sert düşüş ve yüksek özel sektör borçluluğunun etkisinin görüldüğü ifade edildi. Kurda yaşanan dalgalanmalarını azaltmak için ihtiyati tedbirlerin alınarak güçlendirilmesi gerektiğine vurgu yapıldı. Ekonomiyi desteklemek için mali genişleme uygulanabileceği tavsiye edildi. IMF’ye göre Türkiye ekonomisinde: […]

IMF: Türkiye ekonomisinde siyasi belirsizlik var
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye için ‘Madde IV’ olağan raporunda yeni değerlendirmelerini paylaştı.

Raporda Türkiye ekonomisinde siyasi belirsizlik, turizm gelirlerindeki sert düşüş ve yüksek özel sektör borçluluğunun etkisinin görüldüğü ifade edildi. Kurda yaşanan dalgalanmalarını azaltmak için ihtiyati tedbirlerin alınarak güçlendirilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Ekonomiyi desteklemek için mali genişleme uygulanabileceği tavsiye edildi.

IMF’ye göre Türkiye ekonomisinde:

– Artan siyasi belirsizlik, turizm gelirlerindeki sert düşüş ve yüksek özel sektör borçluluğunun etkisi görülüyor.

– Ekonominin 2016’da yavaşladığı ve zayıf işletme güveni, yurtiçi- yurtdışı negatif şoklar nedeniyle yüzde 2.9 büyüme beklenildiği belirtildi.

– Jeopolitik gerilimler nedeniyle belirsizliğin arttığı, 15 Temmuz başarısız darbe girişimi ve sonrasında yaşanan gelişmelerin belirsizliğin artmasında etkili olduğu kaydedildi.

-Enflasyon 2016 ve 2017 yıllarında da yüzde 8 civarında sürmesi bekleniyor.

YORUMLAR


    0 YORUM