USD
3,7935
EURO
4,6501
ALTIN
162,7087

James Bevan: IŞİD’e silah ve patlayıcı malzemesi Türkiye’den gönderildi

  BBC’de yer alan habere göre, Suriye’deki Batı destekli ‘muhalefete’ gönderilen silah ve mühimmatların nasıl IŞİD’e ulaştığını araştıran CAR (Conflict Armament Research) ekibinden James Bevan, “Geliştirilmiş silahlara ve ev yapımı patlayıcılara baktığımızda, kimyasalları büyük miktarlarda aldıklarını biliyoruz ve bunları ilk olarak Türkiye pazarından alıyorlar” diye konuştu. IŞİD’in tedarik kanallarının Türkiye’nin güneyine uzandığını açıklayan Bevan, “Bölgedeki […]

James Bevan: IŞİD’e silah ve patlayıcı malzemesi Türkiye’den gönderildi
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

 

BBC’de yer alan habere göre, Suriye’deki Batı destekli ‘muhalefete’ gönderilen silah ve mühimmatların nasıl IŞİD’e ulaştığını araştıran CAR (Conflict Armament Research) ekibinden James Bevan, “Geliştirilmiş silahlara ve ev yapımı patlayıcılara baktığımızda, kimyasalları büyük miktarlarda aldıklarını biliyoruz ve bunları ilk olarak Türkiye pazarından alıyorlar” diye konuştu.

IŞİD’in tedarik kanallarının Türkiye’nin güneyine uzandığını açıklayan Bevan, “Bölgedeki bazı büyük dağıtıcılarla bir dizi güçlü ilişkilere sahip oldukları açık” dedi.

CAR’ın bazı durumlarda 3.000 ila 5.000 çuval kimyasala rastladığını ifade eden Bevan, “Bunun için birilerinin gidip bir fabrikanın stoklarının yarısını satın alması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

‘ ABD ve Suudi Arabistan, Türkiye üzerinden gönderdi’

Suriye’deki çatışmanın ilk döneminde IŞİD’in ele geçirdiği silahların çoğunun bölgedeki savaş alanlarından geldiğini kaydeden CAR yetkilisi, 2015’in sonundan itibaren elde edilen kanıtlardaki mühimmat kutularının Doğu Avrupa’daki fabrikalara kadar takip edilebildiğini söyledi. Üreticilerin malzemeleri ‘yasal’ olarak ABD ve Suudi Arabistan hükümetlerine sattıklarını açıkladıklarını ifade eden Bevar, “Sonrasında da Türkiye üzerinden gönderilmişler” dedi.

Silahların ve mühimmatların gönderilmesindeki ilk hedefin IŞİD’in eline geçmeleri olmadığını söyleyen Bevar, şöyle devam etti: “Eğer, çatışma bölgelerindeki devlet dışı aktörlere silah ve mühimmat sağlarsanız, o zaman yanlış ellere düşme riski çok çok yüksek olur.”

 

YORUMLAR


    0 YORUM