USD
3,8704
EURO
4,5486
ALTIN
160,9222

Nijerya’lı Alim Alhalid: Hocaefendi’ye atılan iftiraları duyduğumda şok oldum

Nijerya İslami Araştırmalar Merkezi kurucularından Muhammed Nur Alhalid, ülkenin de önde gelen kanaat önderlerden. İslam Alimi Alhalid, Türkiye’de Diyanet İşleri Başkanlığı, iktidarın emriyle Fethullah Gülen Hocaefendi Hizmet Hareketi hakkında “firak-ı dalle” ve “terör örgütü” iftirasını ilk duyduğu anda, “şok oldum ve çok şaşırdım” ifadeleriyle tepki verdi. Zamanarabic ve turkeytoday haber sitelerine verdiği özel röportajında Nijerya’nın önde […]

Nijerya’lı Alim Alhalid: Hocaefendi’ye atılan iftiraları duyduğumda şok oldum
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Nijerya İslami Araştırmalar Merkezi kurucularından Muhammed Nur Alhalid, ülkenin de önde gelen kanaat önderlerden. İslam Alimi Alhalid, Türkiye’de Diyanet İşleri Başkanlığı, iktidarın emriyle Fethullah Gülen Hocaefendi Hizmet Hareketi hakkında “firak-ı dalle” ve “terör örgütü” iftirasını ilk duyduğu anda, “şok oldum ve çok şaşırdım” ifadeleriyle tepki verdi.

Zamanarabic ve turkeytoday haber sitelerine verdiği özel röportajında Nijerya’nın önde gelen kanaat önderlerinde Muhammed Nur Alhalid, “ben kendimi Hizmet Hareketi’nin bir ferdi olarak görüyorum…” diyerek Hocaefendi ve Hizmet Hareketi’ne atılan iftiralara karşı çıktı.

Nijerya İslami Araştırmalar Merkezi kurucularından İslam Alimi Muhammed Nur Alhalid’in röportajının tam metni:

İFTİRALARI DUYDUĞUMDA ŞOK OLDUM

Türkiye’de Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Fethullah Gülen Hoca Efendiyi ve Hizmet Hareketini “fark-ı dalle” ve “terör örgütü” ilan ettiğini duyduğumda, şok oldum ve çok şaşırdım. Hizmet hareketi hakkında gördüklerimi ve bildiklerimi tekrar tekrar düşündüm. Çünkü ben kendimi Hizmetin bir ferdi olarak görüyorum… Nijerya’da hizmet hareketinin ortaya koyduğu faaliyetleri biliyorum… Hoca Efendinin kitaplarını ve Hizmetle alakalı yazılmış çeşitli kitapları okudum.
Allaha hamd olsun, okuduğum eserler vasıtasıyla Hocaefendi ve Hizmet Hareketi’ni tanımış oldum ve Hoca Efendiyi kendim için bir rehber ve Mürşid olarak seçtim. Onunla birebir tanışma fırsatım olmadı ama isimlerini sayabileceğim birçok kitabını okudum. Fethullah Gülen’in fikirlerini anladım. Onun fikirlerine ne karşı çıkmak ne de aşırı bir düşünce olarak nitelemek ya da kitaplarında aşırı bir fikir yapısına rastlamak mümkün değil. Eğer Hizmet insanlarını tanısanız yada onlarla ilişki kursanız onların asla ve asla Ehli Sünnet dışında grupları arasında olduklarını, aşırı bir grup yada sapkın bir cemaat olduklarını düşünmezsiniz.

Aşırı ve sapkın gruplardan farklı olarak gerçek Ehli Sünnet mensupları Kuran’ın ve Sünnet’in temel prensiplerini takip ederler ve Müslümanların genel birliğinden dışarı çıkmazlar, bilakis Müslümanların birliğini isterler. Gayri Müslimlerle bile iyi geçinirler. Radikal örgütlere ve o örgütlerin faaliyetlerine bakarsanız, Fethullah Gülen Hocaefendi’nin yaptıklarıyla uyuşmadıklarını görürsünüz.

ONLAR(İKTİDAR) OKUL YIKARKEN HOCAEFENDİ OKUL YAPTIRMA ÇAĞRISINDA BULUNUYOR

Onlar okul yıkarken Fethullah Gülen Hocaefendi eğitim yuvaları yaptırlması çağrısında bulunup teşvik ediyor. Onlar insanlığı yerle bir ederlerken Hocaefendi yazılarıyla hiç durmadan insanlığı tehdit eden meseleleri çözmeye davet ediyor.

Politikacı, âlim yada cemaat mensubu – lideri vs kim olursa olsun Fethullah Gülen Hocaefendi’nin radikal olduğunu yada Hizmetin ve Hizmet insanlarının radikal bir örgüt olduğunu söyleyen hiçbir kimseye katılmıyorum buna asla inanmıyorum.

Türkiye’nin bugünkü durumuna dışarıdan bakarsanız, onlara çok şaşırırsınız. Diğer insanların dinlerini reddetmek olan ‘tekfir’den uzak durmaları Hizmet mensuplarının bir özelliğidir. Tekfir ise aşırılığın temelidir. Eğer siz Hocaefendi ve sevenlerini aşırı bir örgüt olarak tanımlarsanız suçlamanızın temeli ne olacak? Aşırı grupların çıkış yerleri ‘tekfir’dir. Yani yaptıkları ilk şey diğer insanları kafir ederek dinsiz olduklarını ilan etmek ve o insanlar için kendi barbarca fikirlerini uygulama fırsatı elde etmiş olmalarıdır.

Şimdi Ortadoğu’da, Kuzeydoğu Nijerya’da ve Mali’deki radikal gruplara bakınca, göreceksiniz ki yaptıkları ilk şey tekfir etmektir. Daha sonra ikinci adıma yani bu tekfir ettikleri insanlara barbarca olan fikirlerini uygulamaya geçerler. Onları öldürürler, mallarını gasp edip yakarlar. Ve buna benzer zâlimlikler yaparlar.

İşte bu yüzden, çok medeni bir toplum olan Türkiye, tüm islam dünyasına öernek olması gerekirken kendi insanlarından İslami bir cemaat tekfir ediyor. Böylece, tekfir aşırılığın başlangıcı olduğundan kendi ülkesinde de aşırılığı yükseltmiş oluyor. Tekfir’de hoşgörü yoktur. Eğer benim Müslümanlığımı yalanlar ve kabul edilemez olduğunu söylerseniz, benim kafir olduğumu söylerseniz ve Gayri Müslim birinin tüm özelliklerinin bende olduğunu söylerseniz, bende La İlahe İlllallah diyorsam o halde siz radikal olursunuz çünkü sizde tolerans, sevgi, uzlaşma ve insanlık yoktur.

Bence Türkiye’de ki diğer cemaatler, toplumlar olmaları gereken medeni bir toplumdan uzaklaşmakta olduklarını anlamalılar. Tekrar söylemek gerekirse kurdukları ve yeniden inşa ettikleri medeniyetten dolayı Türkiye diğer Müslüman toplumlara ve ülkelere örnek olmalıdır. Fakat şuanda bunu doğru bir şekilde yapmıyorlar.

Aslında, eğitim, bilimle, insanlık ve barışla, alakası olan herhangi biri Hizmeti ve Hizmetin Nijerya’daki varlığını anlayacaktır. Nijerya’da Hizmetin çok sayıda modern eğitim, hayır, hastahane ve diyalog kurumları var. Mesela, benim de bir kürsümün olduğu Nil Üniversitesinde bulunan öğrencilerin yüzde yirmisi burslu öğrenim görmekteler. Bu burslar dünya bankasından, Nijerya, ya da Türkiye hükümetinden değil, bu burslar Hizmet tarafından sağlanmakta. Hizmet bu öğrencilere insan olmaları ve insanlığa faydalı olmaları için burs veriyor. Aynı durum Nijerya’nın değişik eyaletleri olan Abuja, Yobe, Kano, Kaduna, Lagos ve Ogun’da bulunan NTIC, Nijerya Hizmet Okulları için de geçerli. Bu okullar ülkenin en başarılı okulları. Bunlar Türkiye’den Nijerya’ya Nijeryalılara eğitim vermek için gelen insanlar.

Biz ilk zamanlarda bu okulların Türkiye devleti tarafından diplomatik ilişkiler içerisinde Nijerya’ya yardım etmek amacıyla kurulduklarını düşünmüştük. Daha sonra bunların insanlığa katkıda bulunma aşkı, şevki ve fikri olan bir Alimin öncülüğünde bir cemaat tarafından kurulmuş olduklarını öğrendik. Burs vermenin dışında hizmet insanlarının birçok insani faaliyetler yaptıklarını gördük.

BU İNSANLAR KÖYLERDE SU KUYULARI AÇTI KUR’AN DAĞITTILAR

Ülkenin farklı bölgelerinde çok sayıda yerleşim yerleri ve köylerde su kuyuları açtılar, Cami ve Kur’an Kurslarında Kur’an’ı Kerim dağıttılar. Youtube’da Benim de görev yaptığım mescide Ramazan ayında sadece Allah rızası için kuran dağıtılırken çekilen videolar var. Bunlar çok güzel basımı ve dizaynı olan Kur’an’ı Kerimler.

Kendi kırtasiye ihtiyaçlarını alamayan fakir çocuklara binlerce kırtasiye malzemeleri dağıttılar. Yine Ramazan ayında iftar yemekleri dağıttılar. Benim vazifeli olduğum mescide yiyecek yemeği içecek suyu olmayan fakir insanlara Ramazan ayı boyunca günlük 500 kişiye iftar dağıttılar. Bu iftar yardımı başladığından beri Ramazan ayı boyunca hiçbir zaman ne kesintiye uğradı nede geciktirildi. Ve bu yardımlar sadece benim vazifeli olduğum camide yapılmadı. Nijerya’nın başkenti Abuja’nın merkez Camiinde ve başka mescitlerinde de insanlar bu yardımlardan istifade ettiler. Bunlardan başka, zekât ve fitrelerle gıda paketleri hazırlayıp ihtiyaç sahiplerine dağıttılar. Birçok aile bu gıda paketleriyle Ramazan bayramlarını geçirdiler.

HİZMET HAREKETİ 170 ÜLKEDE İNSANLARA FAYDA SAĞLAMIŞ

Ben, sadece bu faaliyetlerde gözlemde bulunmadım aynı zamanda bu dağıtım faaliyetlerine bizzat iştirak ettim. Kendi ellerimle bu yardımları dağıttım. Beni aradılar ve bulunduğum yerde bu zekat ve fitir yardımından faydalanacak kaç insan olduğunu sordular. Ben onlara sayıyı verdim, onlar da verdiğim bu sayıdan daha fazlasını dağıtılmak üzere bana teslim ettiler ve bende dağıtımı yaptım. Size 2016 Hac Tavsiye Kurulunda olduğumu söylemiştim. Ben Hacda iken yardımcım beni aradı ve NTIC’den bizim insanlarımıza dağıtılmak üzere Kurban etleri teslim aldığını bildirdi ve kime dağıtması gerektiğini sordu. Bende camiye yakın insanlara dağıtmasını söyledim. Hacdan döndüğümde bu kurban eti dağıtımının sadece Abuja’da yapılmadığını öğrendim. Nijer eyaletindeki Mina’da Ahmet Limo’nun Din Organizasyonuyla (Nijerya Dawa Kurumu) beraber ortaklaşa et dağıtılmış. Ve daha birçok eyalette. Gördüğünüz gibi Hizmet Nijerya da birçok insanın hayatına katkıda bulundu. Ve zannediyorum hizmetin bu tür faaliyetleri sadece Nijerya’yla da sınırlı değil. Bildiğim ve okuduğum kadarıyla tüm dünyada 170 ülkede insanlara fayda sağlamış. Gana, Togo ve Benin gibi Afrika’da 50 civarında ülkede hizmetin okulları var ve buralarda bu tür faaliyetlerde bulunuyorlar.
Sonuç olarak ben Fethullah Gülen Hoca efendi’ye karşı çıkan kim olursa olsun katılmıyorum, özellikle de kanıtsız isnat ve ithamda bulunarak iftira ettiklerinde…