USD
3,8704
EURO
4,5487
ALTIN
160,9135

The Guardian Erdoğan’ın Troll ordusunu yazdı

Londra menşeli The Guardian gazetesi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Gezi olayları sonrası bir “troll ordusu” kurduğunu belirterek “Erdoğan 2013’teki Gezi protestolarında bir ders aldı. Maalesef bu ders, Türklerin daha özgürce yaşaması gerektiğine dair bir ders değil, sosyal medyayı kontrol etmesi gerektiğiydi” dedi. BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Guardian’ın “Troll ordusu: Dijital ordular çevrimiçi savaşıyor” manşetiyle […]

The Guardian Erdoğan’ın Troll ordusunu yazdı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Londra menşeli The Guardian gazetesi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Gezi olayları sonrası bir “troll ordusu” kurduğunu belirterek “Erdoğan 2013’teki Gezi protestolarında bir ders aldı. Maalesef bu ders, Türklerin daha özgürce yaşaması gerektiğine dair bir ders değil, sosyal medyayı kontrol etmesi gerektiğiydi” dedi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Guardian’ın “Troll ordusu: Dijital ordular çevrimiçi savaşıyor” manşetiyle çıkan ekinde; Çin, Rusya, İsrail, Ukrayna, Birleşik Krallık, Kuzey Kore, Güney Kore ve Türkiye’nin siber savaş ve çevrimiçi propaganda araçları anlatıldı. Leo Benedictus’un yazdığı makalede Türkiye’yle ilgili şu ifadelere yer verildi:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan 2013’teki Gezi protestolarında bir ders aldı. Maalesef bu ders, Türklerin daha özgürce yaşaması gerektiğine dair bir ders değil, sosyal medyayı kontrol etmesi gerektiğiydi.

“Bir AKP yetkilisi Wall Street Journal’a partinin yaz sonuna kadar 6 bin kişiyi sosyal medyada çalışmak üzere işe aldığını açıklamıştı.

“AKP’nin yeni gönüllü ordusu fazla coşkulu çıktı. En küçük eleştiriler bile sosyal medyada garip suçlamalarla karşılaştı. Örneğin gazeteci Emre Kızılkaya hükümetin bir rehine eylemindeki tavrını eleştirince Siyonizmle suçlandı.”

Makalede Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Twitter’a erişimi engellediği aktarılırken iktidarın kontrolündeki sosyal medya hesaplarının favori konuları “Kürtlere, Rusya’ya, Araplara ve İsrail’e karşı çıkmak” olarak ifade edildi.