USD
3,8776
EURO
4,5748
ALTIN
161,3250

‘’Türkiye 20 yıl geriye götürülmek isteniyor’’

Cumhuriyet gazetesine yapılan operasyona tepki gösteren Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri, “Ülke neden 20 yıl geriye götürülmek isteniyor, anlamıyorum” diye konuştu. İstanbul başsavcılığının ‘FETÖ ve PKK terör örgütüne üye olmakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ suçlaması üzerine Cumhuriyet’in yöneticisi 15 isim gözaltına alınmıştı. Piri, AP’nin nisan ayında Türkiye hakkında yayımladığı ‘en sert’ilerleme raporunun yazarı […]

‘’Türkiye 20 yıl geriye götürülmek isteniyor’’
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Cumhuriyet gazetesine yapılan operasyona tepki gösteren Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri, “Ülke neden 20 yıl geriye götürülmek isteniyor, anlamıyorum” diye konuştu.

İstanbul başsavcılığının ‘FETÖ ve PKK terör örgütüne üye olmakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ suçlaması üzerine Cumhuriyet’in yöneticisi 15 isim gözaltına alınmıştı.

Piri, AP’nin nisan ayında Türkiye hakkında yayımladığı ‘en sert’ilerleme raporunun yazarı olarak biliniyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre Türkiye’deki gelişmelerin Brüksel’de büyük kaygı uyandırdığını ifade eden Piri, 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana hükümetin muhalif siyasi gruplara ve medyaya ‘sıfır tolerans’ gösterdiğini aktardı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın tutuklanmasını ve 15 medya kuruluşunun KHK ile kapatılmasını hatırlatan Piri, Cumhuriyet gazetesine yönelik operasyonla ilgili “İşler kötüydü, daha da kötüye gidiyor. Ülke neden 20 yıl geriye götürülmek isteniyor, anlamıyorum” dedi.

Avrupa Birliği’nin Türkiye’de demokrasi yanlıları için güçlü bir konumda yer alması gerektiğini açıklayan Piri, “Brüksel’de endişeler çok yüksek çünkü Türkiye’de kuvvetler ayrılığı kalmadı. Türkiye, otoriter devlet olmaya giderek yaklaşıyor” diye konuştu.