USD
3,8916
EURO
4,5876
ALTIN
156,8114

ABD Büyükelçiliğinden AKP hükümetine “NOKTA”lı cevap

ABD Ankara Büyükelçiliği, ABD’nin YPG ve IŞİD’e destek verdiği yönündeki iddialara ilişkin, “ABD hükümeti geçmişte IŞİD’i kurmamış veya desteklememiştir. ABD hükumetinin IŞİD’e destek verdiği yönündeki iddialar doğru değildir. ABD hükumeti, YPG veya PKK’ya silah ya da patlayıcı sağlamamıştır, nokta” açıklamasında bulundu. NOKTALI AÇIKLAMA NOKTALI YANIT ABD’nin “nokta”lı açıklamasına Türkiye’den de “nokta”lı yanıt geldi. Dışişleri Bakanı […]

ABD Büyükelçiliğinden AKP hükümetine  “NOKTA”lı cevap
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

ABD Ankara Büyükelçiliği, ABD’nin YPG ve IŞİD’e destek verdiği yönündeki iddialara ilişkin, “ABD hükümeti geçmişte IŞİD’i kurmamış veya desteklememiştir. ABD hükumetinin IŞİD’e destek verdiği yönündeki iddialar doğru değildir. ABD hükumeti, YPG veya PKK’ya silah ya da patlayıcı sağlamamıştır, nokta” açıklamasında bulundu.

NOKTALI AÇIKLAMA NOKTALI YANIT
ABD’nin “nokta”lı açıklamasına Türkiye’den de “nokta”lı yanıt geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Amerika’nın içinde olduğu koalisyon belli bir zamandan beri Fırat Kalkanı opeasyonumuza havadan destek vermiyor. PYD ve YPG’ye silahdesteği veriyor nokta! Onlar da çok iyi biliyor. Biz de çok iyi biliyoruz. ABD, YPG’ye silah vermiştir nokta!” ifadesini kullandı.

ABD’NİN AÇIKLAMASI RESMİ TWİTTER HESABINDAN

ABD Ankara Büyükelçiliği, ABD ve Koalisyon güçlerinin Suriye’de IŞİD’e karşı yürüttükleri operasyonlara ilişkin açıklamayı resmi Twitter adresinden yaptı.

Konuya dair Türk medyasında yanlış bilgilerin dolaştığının kaydedildiği çok sert açıklama şöyle:

“ABD hükumeti IŞİD’i desteklememektedir. ABD hükumeti geçmişte IŞİD’i oluşturmamış veya desteklememiştir. ABD hükumetinin IŞİD’e destek verdiği yönündeki iddialar doğru değildir. ABD hükumeti, YPG veya PKK’ya silah ya da patlayıcı sağlamamıştır, nokta. Bizler, PKK’nın terör saldırılarını ve Türkiye’de gerçekleştirdiği menfur şiddet eylemlerini tekrar tekrar kınadık. IŞİD’e karşı yürütülen harekat boyunca yaptığımız gibi, IŞİD’i yenme çabalarımızı nasıl artırabileceğimizi ve iki ülke halkını da tehdit eden bu belayı nasıl ortadan kaldırabileceğimizi belirlemek için, Türk hükumetindeki muhataplarımızla yakından çalışmayı sürdürüyoruz. Bu aynı zamanda, El Bab çevresinde IŞİD’le mücadele eden Suriye muhalefetini ve Türk güçlerini en iyi nasıl destekleyebileceğimize ilişkin süregelen görüşmelerimizi de içermektedir. Tıpkı Türkiye gibi, ABD de IŞİD destekçilerinin saldırılarına maruz kalmıştır. Bizler, Türkiye Cumhuriyeti’nin, gerek bu tehdit gerekse başka terör tehditleri karşısında vermiş olduğu kayıpların yasını tutmaktayız.”

YORUMLAR


    0 YORUM