USD
3,9200
EURO
4,6349
ALTIN
162,8685

AKP iktidarı 500 ton domuz eti ithal edecek!

Resmi gazete de yayınlanan duyuruya göre Türkiye 500 ton domuz eti ithal ediliyor. Akp hükümetinin kontrolünde olan kurumun yapacağı ithalat kafalarda soru işareti bıraktı. Resmi gazetede yayımlanan duyuruyla Et ve Süt Kurumu’na sıfır gümrükle Moldova Cumhuriyeti’nden 500 ton domuz eti ithal etme yetkisi verildi. İthal edilecek olan domuz etinin kim için satın alındığı ise henüz açıklanmadı. […]

AKP iktidarı 500 ton domuz eti ithal edecek!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Resmi gazete de yayınlanan duyuruya göre Türkiye 500 ton domuz eti ithal ediliyor. Akp hükümetinin kontrolünde olan kurumun yapacağı ithalat kafalarda soru işareti bıraktı.

Resmi gazetede yayımlanan duyuruyla Et ve Süt Kurumu’na sıfır gümrükle Moldova Cumhuriyeti’nden 500 ton domuz eti ithal etme yetkisi verildi. İthal edilecek olan domuz etinin kim için satın alındığı ise henüz açıklanmadı.

İddialara göre Et ve Süt Kurumu’na verilen domuz ithalatına ilişkin kurumun bağlı bulunduğu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerinin de bir bilgisi yok!

Resmi Gazete’nin 7 Aralık sayısında yayınlanan tebliğe göre Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı olan Et ve Süt Kurumu, Moldova Cumhuriyeti’nden 500 ton taze, soğutulmuş veya dondurulmuş domuz eti ithal edecek. Bu ithalat sıfır gümrük vergisiyle olacak.

Yetki karmaşası

İddialara göre ithalat yetkisi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yerine Ekonomi Bakanlığı’na verilmiş durumda. Tebligatta Et ve Süt Kurumu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı olmasına rağmen, 500 ton domuz eti ithalatını Ekonomi Bakanlığı üstlendi. İthal edilecek domuz etinin ne amaçla ithal edildiği ve nerede kullanılacağı konusunda ise açıklama yapılmadı.

 

YORUMLAR


    0 YORUM