USD
3,9471
EURO
4,7119
ALTIN
163,4976

Almanya Türkiye’de tehlike olduğu gerekçesiyle 21 Türk bilim adamını davet etti

Almanya’nın ünlü Alexander-von-Humboldt Vakfı, hayatı tehlike altında olan 46 yabancı bilim insanını Almanya’daki araştırma enstitülerine davet etti. 46 yabancı bilim insanının arasında Türkiye 21 kişilik sayısı ile birinci sırayı alıyor. Alexander-von-Humboldt Vakfı tarafından yapılan açıklamada, Philipp-Schwartz adlı girişime bağlı bursiyerler ocak ayından itibaren iki yıllığına Almanya’nın toplam 39 araştırma merkezinde görev yapacak. Bursiyelerden 21 Türkiye’den […]

Almanya Türkiye’de tehlike olduğu gerekçesiyle  21 Türk bilim adamını davet etti
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Almanya’nın ünlü Alexander-von-Humboldt Vakfı, hayatı tehlike altında olan 46 yabancı bilim insanını Almanya’daki araştırma enstitülerine davet etti. 46 yabancı bilim insanının arasında Türkiye 21 kişilik sayısı ile birinci sırayı alıyor.

Alexander-von-Humboldt Vakfı tarafından yapılan açıklamada, Philipp-Schwartz adlı girişime bağlı bursiyerler ocak ayından itibaren iki yıllığına Almanya’nın toplam 39 araştırma merkezinde görev yapacak.

Bursiyelerden 21 Türkiye’den

Söz konusu bilim insanları ülkelerindeki savaş ortamı ya da siyasi soruşturmalar nedeniyle Almanya’dan destek talebinde bulundular. Bursiyelerin çoğunluğu 21 kişi ile Türkiye’den geliyor, onu 18 kişi ile Suriye izliyor. Irak’tan üç, Tacikistan, Burundi, Yemen ve Sudan’dan ise birer bursiyer Almanya’ya geliyor.

Mart ayında da bilim insanlarına burs verilmişti

Almanya’daki 39 ev sahibi yüksek okul ve araştırma merkezi toplam 59 aday arasından seçildi. Mart ayındaki ilk turda da Suriye ve Türkiye’den gelen 23 bilim insanına burs sağlanmıştı.

Philipp-Schwartz girişimi Humboldt Vakfı tarafından Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın himayesinde görevine başladı. Finans kaynağını Almanya Dışişleri Bakanlığı ile aralarında Robert-Bosch, Mercator, Alfred Krupp von Bohlen gibi kuruluşların bulunduğu farklı vakıflar sağlıyor.

YORUMLAR


    0 YORUM