USD
3,8450
EURO
4,5206
ALTIN
153,7754

Arap ve Ruslar’dan sonra İngilizler de: Türkiye IŞİD’e destek veriyor

Geçtiğimiz günlerde Arap Medyası, WikiLeaks belgeleri ışığında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’la ilgili IŞİD’le olan ilişkilerini Arap Alemine duyurmuştu. Rusya ise BMGK’ya Türkiye’nin IŞİD’e silah yolladığı raporunu sunmuştu. İngiliz gözlem kuruluşu, IŞİD’in Türkiye’den sağladığı hammaddeyle silah ürettiğini iddia etti. İngiltere merkezli Conflict Armament Research adlı gözlem kuruluşu, IŞİD’in, düzenli bir ordu ölçeğinde […]

Arap ve Ruslar’dan sonra İngilizler de: Türkiye IŞİD’e destek veriyor
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Geçtiğimiz günlerde Arap Medyası, WikiLeaks belgeleri ışığında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’la ilgili IŞİD’le olan ilişkilerini Arap Alemine duyurmuştu. Rusya ise BMGK’ya Türkiye’nin IŞİD’e silah yolladığı raporunu sunmuştu.

İngiliz gözlem kuruluşu, IŞİD’in Türkiye’den sağladığı hammaddeyle silah ürettiğini iddia etti.

İngiltere merkezli Conflict Armament Research adlı gözlem kuruluşu, IŞİD’in, düzenli bir ordu ölçeğinde silah ve mühimmat üretim kapasitesine sahip olduğunu iddia etti. Kuruluşun raporuna göre, IŞİD, silah yapımında kullandığı hammaddeyi Türkiye, Letonya, Fransa ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden tedarik ediyor.

Türkiye içinde büyük bir tedarikçi ağı bulunuyor

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, geçtiğimiz ay bir süre IŞİD tarafından kontrol edilen ve örgütün Musul operasyonu sonrası çekildiği 6 tesisi gezen kuruluş, gözlemleri ile ilgili bir rapor hazırladı.

Raporda, IŞİD’in Türkiye içinde büyük bir “tedarikçi ağı” bulunduğu, Suriye üzerinden “Musul’a sokulan silahların ve mühimmatın hammaddesinin büyük bölümünün Türkiye iç pazarından sağlandığı” ifadesi yer alıyor.

IŞİD’in “teknik bir kesinliğe” ulaştığı silah yapım tesislerinde kullanılan potasyum nitrat ve aliminyum gibi bazı hammaddeleri Türkiye’den de tedarik ettiği öne sürülüyor.,ü

Rusya, BMGK’ya Türkiye’nin Işid’e silah yolladığı raporunu sunmuştu

Rusya, Nisan ayında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne, Türkiye’nin IŞİD’e yasadışı yollardan silah ve askeri malzeme gönderdiği iddialarını içeren bir rapor sunmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Rusya’nın sunduğu Türkiye’nin IŞİD’e lojistik destek sağladığı raporuna tepki göstererek, “Şu anda sadece Suriye ve Irak’ta DAEŞ’in verdiği kayıp bizim onlarla mücadelemizde 3 bine ulaşmıştır. Bu mücadeleyi veren bir ülke, DAEŞ’e nasıl destek veriyor? Böyle bir anlayış olabilir mi, böyle bir yaklaşım olabilir mi?” demişti.

YORUMLAR


    0 YORUM