USD
3,9471
EURO
4,7119
ALTIN
163,4976

AYM hukuk’tan değil Erdoğan’dan yana

Anayasa Mahkemesi (AYM) “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunu düzenleyen Türk Ceza Kanunu’nun 299. maddesinin iptali istemini oy birliğiyle reddetti. İstanbul 43. Asliye Ceza Mahkemesi, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunu kapsayan Türk Ceza Kanunu’nun 299’uncu maddesinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapmıştı. İstanbul 43. Asliye Ceza Mahkemesi, ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçunun Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olduğunu belirterek, ilgili […]

AYM hukuk’tan değil Erdoğan’dan yana
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Anayasa Mahkemesi (AYM) “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunu düzenleyen Türk Ceza Kanunu’nun 299. maddesinin iptali istemini oy birliğiyle reddetti.

İstanbul 43. Asliye Ceza Mahkemesi, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunu kapsayan Türk Ceza Kanunu’nun 299’uncu maddesinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapmıştı.

İstanbul 43. Asliye Ceza Mahkemesi, ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçunun Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olduğunu belirterek, ilgili kanunun iptal edilmesi için Anayasa Mahkemesi’ne başvurulmuştu.

‘Hiç farklı düşünen yok mu’ dedirten kararın oy birliğiyle alınması, delil olmaksızın sadece kanaatle, birlikte görev yaptıkları 2 AYM üyesini meslekten ihraç eden ve tutuklanmalarına göz yuman

AYM’den adalet beklenmemesi gerektiği bir kez daha ortaya çıkarken sonuç kimseyi şaşırtmadı.

Karara geçen AYM başvurusu:

“Mahkememizce 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 299. maddesinin, 2709 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın ‘Cumhuriyetin Nitelikleri’ başlıklı 2. maddesine ve ‘Kanun Önünde Eşitlik’ başlıklı 10. maddesine aykırı düzenleme içerdiği kanaatine varıldığından, 2709 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 152. maddesi gereğince, Anayasa Mahkemesi’ne, mahkememiz başvurusunun itiraz olarak kabul edilerek, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 299. maddesinin İPTALİNE karar verilmesi hususunda başvuruda bulunulmasına, mahkememizin bu dosyasında sanıklar haklarında görülmekte olan kamu davasında, 6216 sayılı Anayasa Mahkemesi’nin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun’un 40. maddesi gereğince Anayasa Mahkemesi’nce başvuru ile ilgili olarak verilecek kararın veriliği açıklanmasına kadar, Anayasa Mahkemesi kararının sonucunun beklenmesine karar verildi.”

YORUMLAR


    0 YORUM