USD
3,9471
EURO
4,7119
ALTIN
163,4976

Arap basınından sonra İngiliz medyasına da Berat’ın IŞİD petrolüyle olan ilişkisi düştü

WikiLeaks, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’a ait olduğu iddia edilen kişisel e-postaları yayımlamıştı. Geçtiğimiz hafta Arap basınının tamamına yakını Erdoğan ve damadı Albayarak’ın IŞİD’le olan ilişkisine geniş yer vermişti. Şimdi ise İngiliz medyası e-mailleri gündeme taşıdı. Bakan Albayrak’ın kişisel hesabından gönderildiği belirtilen 57 bin 900 adet e-postanın, Nisan 2000 — 23 Eylül […]

Arap basınından sonra İngiliz medyasına da Berat’ın IŞİD petrolüyle olan ilişkisi düştü
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

WikiLeaks, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’a ait olduğu iddia edilen kişisel e-postaları yayımlamıştı. Geçtiğimiz hafta Arap basınının tamamına yakını Erdoğan ve damadı Albayarak’ın IŞİD’le olan ilişkisine geniş yer vermişti. Şimdi ise İngiliz medyası e-mailleri gündeme taşıdı.

Bakan Albayrak’ın kişisel hesabından gönderildiği belirtilen 57 bin 900 adet e-postanın, Nisan 2000 — 23 Eylül 2016 tarihlerini kapsadığı ifade edilmiş, dosyalarda bakanın Türkiyeli siyasetçiler, işadamları ve aile bireyleriyle yaptığı yazışmaların yer aldığı kaydedilmişti.
Wikileaks’e göre söz konusu mailler, ‘Albayrak’ın siyaset ve toplum üzerindeki kapsamlı etkisini, adı IŞİD’le petrol ticaretiyle birlikte anılan Powertrans şirketiyle bağlantısını, Türk basınını ve sosyal medyayı AKP iktidarı lehine kontrol etme girişimlerini, Türk hükümetinin medya üzerindeki baskısını ve Türkiye’de durumun ne kadar ciddi olduğunu’ ortaya koyuyordu.
IŞİD ile yapıldığı iddia edilen petrol ticareti İngiliz basınına yansıdı. Independent, Dailymail ve Foreign Policy e-postaları gündeme taşıdı.
Independent’in haberinde, ‘e-postalar Enerji Bakanı’nın petrol ticaretini kanıtlıyor’ ifadeleri kullanıldı. Dailymail ise haberi “WikiLeaks, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadının 57.000 e-postasını yayınladı: ‘IŞİD petrolünü Türkiye’nin kaçaklaştırdığını kanıtlıyor” şeklinde duyurdu. Foreign Policy mailleri “Wikileaks’in Yeni Dökümleri Türkiye’de Erdoğan’ın Gücü Üzerine Işık Tutuyor” başlığıyla verdi.
ARAP BASINI DA ERDOĞAN VE DAMADI ALBAYRAK’IN IŞİD’LE OLAN İLİŞKİSİNE GENİŞ YER VERMİŞTİ

Arap basını, WikiLeaks’in Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı, Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın kişisel email adreslerindeki yazışmalarını, “WikiLeaks-Erdoğan-Damat ve IŞİD ilişkisi” olarak flaş haber geçmişti.

Ortadoğu basını, manşetten “teröre hayır” yazısıyla IŞİD’le ortak iş tuttuğunu vurgulayarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sert tepki göstermişti.
Haberlerde, WikiLeaks’in yayınladığı özel yazışma ve satın almalarda Berat Albayrak ve Erdoğan ailesinin İslam dışı ahlaksız içerikli ürünlerin alındığı da vurgulandı. Basın, Erdoğan’ın 2013’teki rüşvet ve yolsuzluk olayı ile 15 Temmuz’da gerçekleştirdiği ‘Darbe Tiyatrosu’na da bir oyun olduğunu belirterek değindi.
Arap aleminde en fazla izlenen haber kanalları arasında ilk üçte olan Sky News Alarabia televizyonu, “Erdoğan’ın damadı, Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın kişisel email adreslerinden terör örgütü IŞİD’le işbirliği yaptığı anlaşıldı” haberini son dakika olarak izleyicilerine duyurmuştu.
Erdoğan’la ilgili bir haberin ilk kez bu kadar geniş yer bulması ise dikkat çekmişti.

YORUMLAR


    0 YORUM