USD
3,8906
EURO
4,5866
ALTIN
156,8148

Bir günde 48 milyon lira zarar ediyoruz sorumlu Bakan damat Albayarak’tan ses yok

Bir günde 48 milyon lira zarar ediyoruz. Rekorun sahibi sessizliğini koruyor.. Enerji Bakanı Berat Albayrak, ardı arkası kesilmeyen elektrik kesintileri hakkında sessizliğini korurken, Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) Başkanı Gürkan Kumbaroğlu, elektrik kesintilerinin saat başı maliyetinin 2 milyon TL gğnde ise 48 milyon olduğunu söyledi. Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kumbaroğlu, yaşamı olumsuz etkileyen elektrik kesintilerinin […]

Bir günde 48 milyon lira zarar ediyoruz sorumlu Bakan damat Albayarak’tan ses yok
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bir günde 48 milyon lira zarar ediyoruz. Rekorun sahibi sessizliğini koruyor..

Enerji Bakanı Berat Albayrak, ardı arkası kesilmeyen elektrik kesintileri hakkında sessizliğini korurken, Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) Başkanı Gürkan Kumbaroğlu, elektrik kesintilerinin saat başı maliyetinin 2 milyon TL gğnde ise 48 milyon olduğunu söyledi.

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kumbaroğlu, yaşamı olumsuz etkileyen elektrik kesintilerinin hem maliyetinin yüksek olduğunu hem de ekonominin hayatın normal seyrinde olmamasından etkilendiğini belirterek şunları söyledi: “Kesintinin meydana geldiği zaman dilimine tekabül eden 500 TL/MWh’lik puant tarife üzerinden kesintinin fatura karşılığının saatte 2 milyon TL’yi aştığını söylemek mümkün. Hayatın normal akışının bozulmasının da ekonomiye doğrudan olumsuz etkileri var. Bunu hesaba katmadan dahi fatura bir hayli kabarık.”

“Dünyanın en pahalı tasarrufu”

Kumbaroğlu kesintilerle sağlanan elektrik tasarrufunun da çok maliyetli olduğunu vurguladı: “Kimi yerlerde 10 saate yakın kesintiler oldu. Kış mevsiminde hava şartlarının kötü devam etmesi sonucu bu tür kesintilerin sürmesi durumunda kışın yaz saati uygulaması ile ümit edilen elektrik tasarrufunu bile yakalamamız mümkün olabilir. Ancak bu dünyanın en pahalı tasarrufu olur.”

YORUMLAR


    0 YORUM