USD
3,7595
EURO
4,6681
ALTIN
162,9108

Enerji Bakanı Albayrak elektirik kesintileriyle ilgili suçu Allah’a attı

 İstanbul’da ve Marmara Bölgesi’nin pekçok yerinde elektrikler sürekli kesiliyor. Enerji Bakanlığı önce bunu bakım, onarım, yenileme için “planlı kesinti” olarak açıkladı. Yükselen tepkiler, kesintiler nedeniyle çalışmayan kombiler yüzünden hastalanan bebekler, çalışamayan fabrikalar ortaya vahim bir tablo çıkarınca, Damat Berat Albayrak’ın başında bulunduğu Enerji Bakanlığı bu kez topu “fırtına, kar, yağmur”un üzerine attı.  Ancak bu da […]

Enerji Bakanı Albayrak elektirik kesintileriyle ilgili suçu Allah’a attı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

 İstanbul’da ve Marmara Bölgesi’nin pekçok yerinde elektrikler sürekli kesiliyor. Enerji Bakanlığı önce bunu bakım, onarım, yenileme için “planlı kesinti” olarak açıkladı. Yükselen tepkiler, kesintiler nedeniyle çalışmayan kombiler yüzünden hastalanan bebekler, çalışamayan fabrikalar ortaya vahim bir tablo çıkarınca, Damat Berat Albayrak’ın başında bulunduğu Enerji Bakanlığı bu kez topu “fırtına, kar, yağmur”un üzerine attı. 

Ancak bu da ikna edici olmayınca şimdi yavaştan işin içine “Emniyet” çekiliyor. Damat Berat Albayrak’ın Enerji Bakanlığı’ndan yapılan son açıklamada direklerin yıkıldığı vs. öne sürülerek bu derece nasıl hasar olabildiğiyle ilgili “Emniyet”in devreye sokulduğu ifade edilerek akıllara üstü kapalı olarak “terör saldırısı” ihtimali getirilmeye çalışılıyor. Yakındı elektriği “paralel” kesti denilirse şaşırmamak lazım. Kaldı ki yandaş yazarlar bunu demeye başladı bile.

Ancak Elektrik Mühendisleri Odası aylar önce yanlış politikaya dikat çekmiş, Doğalgaz çevrim santralleri üzerinden elektrik üretilmesinin bu kadar artırılmasının, olası dolar yükselmesinde Türkiye’yi fiyat farkı nedeniyle elektrik üretemez hale getireceğine dikkat çekmişti. Şu an doğalgazın yükselen fiyatı ile elektrik fiyatı karşılaştırılınca, doğalgaz çevrim santralleri zararına üretim yapmış oluyor. Bu nedenle de üretimi kıstılar. Karşılığı da elektrik kesintisi oluyor. Buna bir de Damat Berat Albayrak’ın yaz saati uygulamasını kalıcı hale getirme ısrarı eklenince ortaya içinden çıkılmaz bir durum çıktı. Enerji Mühendisleri Odası’na göre bir diğer sebep de elektrik üretiminde doğalgaz santrallerine öncelik verilince ve havalar da soğuyunca halkın yoğun doğalgaz kullanması sonucunda BOTAŞ zaten çevrim santrallerine yeterli doğalgaz veremiyor.

ENERJİ BAKANLIĞI’NIN YAPTIĞI SON AÇIKLAMA

Enerji Bakanlığı’ndan topu Emniyet’e atma yönünde yapılan açıklama şöyle:

“Marmara Bölgesi’nin kuzeyinde yaşanan yoğun kar yağışı ve fırtınanın, Anadolu’dan gelen ve İstanbul’u besleyen iletim hatlarında meydana getirdiği arızaların giderilmesine yönelik çalışmalar tüm hızı ile devam etmektedir. Ekiplerimiz 4 grup halinde toplam 164 kişi ile arızaların onarımı için aralıksız çalışmalarına devam etmektedir. Hava koşullarının normale dönmesi ile 7 hat boyunca 4 adet 20mx80m boyutundaki direğin tamamen yıkıldığı, 69 adet direk üstü kulenin kırıldığı ve koptuğu tespit edilmiştir. Bu boyutlarda bir hasarın neden kaynaklandığına ilişkin de araştırma çalışmaları başlatılmıştır. Düzenli bakımları yapılan ve bazıları çok yakın zamanda yenilenen hatlarda, bu boyutlarda bir hasarın nasıl oluştuğu ile ilgili tüm ihtimaller üzerinde durulmaktadır. Bu çerçevede Bakanlık birimlerimizin çalışmalarının yanında, hasarın neden kaynaklandığını tespit etmek için, Emniyet Genel Müdürlüğümüz ile koordineli bir inceleme başlatılmıştır. Bakanlığımız ilgili tüm birimleri sahadaki çalışmaları takip etmekte ve yönetmektedir. Vatandaşlarımızın bilgisine sunulur.”

YORUMLAR


    0 YORUM