USD
3,9471
EURO
4,7119
ALTIN
163,4976

Erdoğan Beşşar Esed’le barışmak için 3 yıldır uğraşıyormuş

Cumhurbaşkanlığ Recep Tayyip Erdoğan miting meydanlarında Beşşar Esed’e demediğini bırakmazken aynı vakitte barışmak için de İran üzerinden barışmanın yollarını defalarca aramış. Uluslararası Kriz Grubu’nun (ICG) üst düzey yetkililerle yapılan görüşmelere dayandırdığı rapor, Türkiye ile İran’ın 2013 yılında Suriye’de barışın sağlanması için gizli görüşmeler yaptığını ortaya koydu. Rejim güçlerinin Halep’i ele geçirmesinin an meselesi olduğu dönemde […]

Erdoğan Beşşar Esed’le barışmak için 3 yıldır  uğraşıyormuş
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Cumhurbaşkanlığ Recep Tayyip Erdoğan miting meydanlarında Beşşar Esed’e demediğini bırakmazken aynı vakitte barışmak için de İran üzerinden barışmanın yollarını defalarca aramış.

Uluslararası Kriz Grubu’nun (ICG) üst düzey yetkililerle yapılan görüşmelere dayandırdığı rapor, Türkiye ile İran’ın 2013 yılında Suriye’de barışın sağlanması için gizli görüşmeler yaptığını ortaya koydu. Rejim güçlerinin Halep’i ele geçirmesinin an meselesi olduğu dönemde ortaya çıkan rapor, kayda değer bilgiler içeriyor.

Bugün yayınlanacak rapora göre; Hasan Ruhani’nin işbaşına gelmesinden sadece üç ay sonra Eylül 2013’te, Tahran Yönetimi, Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ile istişare edilerek hazırlanan bir barış planını Ankara’ya sundu.

Söz konusu plan, ateşkes ve ardından ulusal birlik hükümeti ve Başkan’ın güçlerini sınırlandırmayı amaçlayan anayasal reform öngörüyordu. Daha önemlisi ise, Birleşmiş Milletler gözetiminde Başkanlık ve Milletvekili seçimleri gerçekleştirilecekti.

İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre; dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile İranlı mevkidaşı Muhammed Cevad Zarif, birkaç ay boyunca mekik diplomasisi yürüterek konuyu tartıştı. Görüşmeler Suriye lideri Beşar Esad’ın gelecekteki rolü üzerinde yaşanan anlaşmazlık nedeniyle çöktü.

15 TEMMUZ DARBE TİYATROSU SONRASI GÖRÜŞMELER TEKRAR BAŞLADI

Raporda Zarif’in şu sözlerine yer veriliyor: “Planın Birleşmiş Milletler gözetiminde seçimlerin yapılmasını öngören son aşamasındaki bir madde dışında, her ayrıntıda anlaşmaya vardık. Türk liderler, Esad’ın engellenmesini istedi.”

Raporda, Türkiye’de yaşanan 15 Temmuz darbe teşebbüsünün ardından İran’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hemen destek vermesinin ardından iki ülke arasındaki buzların eridiği ve Suriye konusunun tekrar gündeme geldiği belirtildi.

Rapora göre; İran ve Türkiye, 2013 yılındaki gibi Esad’ın geleceği konusunda anlaşmaya düştü. Bunun yerine “başkanlık sistemi mi parlamenter sistem mi olmalı”, “genel olarak iktidarın nasıl paylaştırılmalı” gibi başkaca konular üzerinde yoğunlaşıldı. Yüksek düzeyde iki toplantının ardından, Türkiye’nin Fırat Kalkanı Harekâtı’nı başlatmasıyla zirveye çıkan karşılıklı güvensizlik nedeniyle görüşmeler yine çıkmaza girdi.

YORUMLAR


    0 YORUM