USD
3,8776
EURO
4,5748
ALTIN
161,3250

Hollanda Muhbir İmamı istemiyor: Ülkemizi terk et!

Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders, Hollanda Diyanet Vakfı  Başkanı Yusuf Acar’ı ülkede istenmeyen kişi olarak ilan etti. Koenders, Acar’dan hemen Hollanda’yı terk etmesini rica etti. Hizmet Hareketi’ne ve gönüllerine yönelik istihbarat çalışmaları yaparak elde ettiği fişlemeleri Ankara’ya gönderen, Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliğine bağlı Din İşleri Ataşesi Yusuf Acar artık Hollanda’da istenmeyen kişi olarak biliniyor. Hollanda Dışişleri […]

Hollanda Muhbir İmamı istemiyor: Ülkemizi terk et!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders, Hollanda Diyanet Vakfı  Başkanı Yusuf Acar’ı ülkede istenmeyen kişi olarak ilan etti. Koenders, Acar’dan hemen Hollanda’yı terk etmesini rica etti.

Hizmet Hareketi’ne ve gönüllerine yönelik istihbarat çalışmaları yaparak elde ettiği fişlemeleri Ankara’ya gönderen, Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliğine bağlı Din İşleri Ataşesi Yusuf Acar artık Hollanda’da istenmeyen kişi olarak biliniyor.

Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders, yapılan açıklamada istihbarat çalışması yapan Din İşleri Ataşesi’nin Türkiye’ye dönmesini istedi.

İSTİHBARAT ÇALIŞMASI

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, 38 ülkedeki din görevlilerine, ‘bulundukları ülkelerdeki Hizmet Hareketi’ne bağlı kişi ve kuruluşlar hakkında istihbarat çalışması yapmaları’ talimatı, Hollanda’dan sert tepki gördü. Hollanda’da muhalefetteki Hıristiyan Demokrat Parti (CDA), Hizmet Hareketi’ne bağlı kişi ve kuruluşlarla ilgili istihbarat çalışması yapan Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliği Din İşleri Ataşesi Yusuf Acar’ın sınır dışı edilmesini talep etmişti.

DE TELEGRAAF GÜNDEME GETİRDİ

Ülkenin en çok satan gazetesi De Telegraaf, Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliği Din İşleri Ataşesi Yusuf Acar tarafından hazırlanan ve TBMM Darbe Komisyonu’nda da ele alınan rapora yer verdi. De Telegraaf’ın haberine göre, Hizmet Hareketi’ne yakın kişi ve kuruluşlara ait isimlerle bilgilerin yer aldığı raporda, ülkenin köklü partilerinden CDA’ya yönelik suçlamalar yer aldı. Raporda partiden “Fethullahçıların kalesi” diye söz edildi. CDA milletvekillerinin, Mecliste Türkiye ve Diyanet İşleri Başkanlığı hakkında olumsuz görüşler içeren önergeler verdikleri savunuldu.

Yusuf Acar, De Telegraaf gazetesine yaptığı açıklamada böyle bir çalışma yaptığını doğruladı. Bu gelişme üzerine Türk Büyükelçi Hollanda Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmış, Hollanda’nın tepkisi iletilmişti. CDA Genel Başkanı Sybrand Buma, Din İşleri Ataşesi ve Hollanda Diyanet Vakfı Başkanı Acar’ın sorumluluğunun kesinleştiğini belirtti ve Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders’tan Türk ataşenin sınır dışı edilmesini istemişti.

MURAT KANİ – LAHEY