USD
3,9205
EURO
4,6343
ALTIN
162,8871

Mısır’da Hristiyan taziyesinde Kur’ân-ı Kerim okundu

Özgür Can Mısır Merkez Kilisesi, geçen hafta Kahire’de Kıptilere ait bir Katedrale düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybeden 25 Hristiyan vatandaşı için taziye çadırı kurdu. Ülkenin önde gelen Hafızları ise Hristiyan çadırında Kur’an-ı Kerim okudu.  Geçtiğimiz Pazar, başkent Kahire’nin Demirtaş semtinde bulunan Kıptilere ait Katedral’e terör saldırısı gerçekleştirildi. 25 Hristiyan vatandaşın hayatını kaybettiği olayda 49 kişi de […]

Mısır’da Hristiyan taziyesinde Kur’ân-ı Kerim okundu
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Özgür Can

Mısır Merkez Kilisesi, geçen hafta Kahire’de Kıptilere ait bir Katedrale düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybeden 25 Hristiyan vatandaşı için taziye çadırı kurdu. Ülkenin önde gelen Hafızları ise Hristiyan çadırında Kur’an-ı Kerim okudu. 
‫مسيحية ؤ مسلمين يد ؤاحد مصر‬‎ ile ilgili görsel sonucuGeçtiğimiz Pazar, başkent Kahire’nin Demirtaş semtinde bulunan Kıptilere ait Katedral’e terör saldırısı gerçekleştirildi. 25 Hristiyan vatandaşın hayatını kaybettiği olayda 49 kişi de yaralanmıştı. Saldırı nedeniyle Mısır’da 3 günlük yas ilan edilmiş ve patlamanın gerçekleştiği bölgede toplanan yüzlerce Müslüman ve Hristiyan Mısırlı, Katedrale düzenlenen saldırıyı protesto etmişti.

Katedral tarafından kuruluna taziye çadırına ise Hristiyan vatandaşların yanında Müslümanların da yoğun ilgi göstermesi dikkat çekti. Ülkenin önde gelen Hafızlarının Hristiyan taziye çadırında Kur’an-ı Kerim okumaları ise halk tarafından olumlu tepki aldı. Mısır’ın önde gelen hafızlarından Nezih Mütevelli, Taziye çadırında Meryem Suresini okuması ise Hristiyanlara ayrı bir jest oldu. Mısır’da Hristiyanlar da Kur’an-ı Kerim’deki Meryem Süresini devamlı severek okuyorlar. Hatta Mısır’da bir kısım Hristiyan din adamları Hazreti Meryem’i  bu kadar güzel anlatan ikinci bir vesika bilmiyorum” dedikleri biliniyor.

Uluslararası basına da yansıyan bu tablonun Mısır’da kardeşlik bağlarını daha da güçlendireceği yorumları yapıldı. Ayrıca ülke medyası da karikatrürlere varıncaya kadar Müslüman ve Hristiyan birlikteliğine vurgu yaparken terörün dini olamadığı çizimleri de öne çıkarmayı ihmal etmedi. Terör’ün iki dine de zarar verdiği belirtilerek ülkenin huzuru için ortak tepki verme yayınları yapılmaya devam edeceği mesajı verdiler.‫مسيحية ؤ مسلمين يد ؤاحد مصر‬‎ ile ilgili görsel sonucu

Öte yandan ülkenin dini otoritesi El-Ezher, Mevlit Kandili nedeniyle planlanan program iptal ederek taziye yayınlaması Hristiyan kesim tarafından tebrik aldı.

Mısır hükumeti yetkilileri ile Hristiyanların önde gelen din adamları, ve İhvan’ın da aralarında bulunduğu çeşitli gruplar söz konusu saldırıyı kınamıştı.

 

 

YORUMLAR


    0 YORUM