USD
3,8776
EURO
4,5748
ALTIN
161,3250

Mısır’da kargocuydu AKP tarafından THY’nin başına getirildi 21 milyon dolar zararla şirket kapandı

THY ile Bosna Hersek’in kurduğu anlamlı ortaklığı, bir dönem Mısır’da THY ofisinde kargo ve posta işlerine bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın arkadaşının oğlu Ahmet Salih Kansu batırdı. Ortaklık bitti zarar 21 milyon dolar. Türk Hava Yolları’nın (THY) Bosna Hersek ortaklığı dört yıl önce bitti ancak 21 milyon dolarlık zararın hesabını veren olmadı. CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan […]

Mısır’da kargocuydu AKP tarafından THY’nin başına getirildi 21 milyon dolar zararla şirket kapandı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

THY ile Bosna Hersek’in kurduğu anlamlı ortaklığı, bir dönem Mısır’da THY ofisinde kargo ve posta işlerine bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın arkadaşının oğlu Ahmet Salih Kansu batırdı. Ortaklık bitti zarar 21 milyon dolar.

Türk Hava Yolları’nın (THY) Bosna Hersek ortaklığı dört yıl önce bitti ancak 21 milyon dolarlık zararın hesabını veren olmadı. CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan konuyu TBMM gündemine taşıdı.
THY, 2008’de yüzde 49’unu satın aldığı Bosna Hersek Hava Yolları ile ortaklığını, 2012 yılında sonlandırmış ve hisseleri ücretsiz iade etmişti. THY’nin o dönem Bosna Hersek Ofisi’nin başına getirilen isim AKP’nin kurucu üyesi eski boşnak asıllı milletvekili ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belediyeden yakın arkadaşı Hüseyin Kansu’nun oğlu Ahmet Salih Kansu olmuştu. Kansu bir dönem de Mısır THY ofisinde kargo ve posta işlerine bakıyordu. Yöneticilikle ilgili hiç bir tecrübesi olmayan Salih Kansu’nun ortaklığın başına getirilmesi sonrası belirlediği stratejiler sonucunda sürekli zarar etmeye başladı ve en sonunda içinden çıkılmaz hale geldi.
BU ZARAR NE OLACAK?CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, yüzde 49.12’si kamuya ait olan THY’nin 21 milyon Dolar zararla Bosna Hersek ortaklığını devretmek zorunda kaldığını hatırlattı. Kurumun uğradığı zararla ilgili bir araştırma yapılıp yapılmadığını soran Arslan, yetkililer hakkında ne tür bir işlem yapıldığının da açıklanmasını istedi. Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan, THY ile kurumsal bir bağları olmadığına işaret ederek bu soruların cevabını Maliye Bakanlığı’ndan isteyeceğini açıkladı.

TAKİPTEYİZ

CHP’li Kazım Arslan, SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, hükümetin getirdiği bir düzenleme ile THY’nin Sayıştay denetiminden kaçırıldığını belirterek, kamunun parasının kimler ve nasıl tarafından harcandığını ve uğratılan zararın takipçisi olacağını söyledi. Aslan, THY’nin bu ortaklığı 2012 yılında sona erdirmesine karşın kamu zararı konusunda hiç kimsenin hesap vermediğini kaydetti.