USD
3,9471
EURO
4,7119
ALTIN
163,4976

NATO’daki başarılı Türk subaylar: Türk hükumeti tarafından satıldık

15 Temmuz’un ardından NATO’daki görevlerinden alınan ve Türkiye’ye geri dönmeleri talimatına uymayıp çeşitli Avrupa ülkelerine iltica talebinde bulunan Türk subaylar Deutsche Welle’ye konuştu. DW’ye konuşan Türk subayla ‘’Hem Türk hükümeti hem de NATO tarafından satıldık’’ dedi. Brüksel’deki NATO karargâhında ve Mons’taki Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargâhı’nda görev yapan yüksek rütbeli bu subaylardan bazıları hikâyelerini Deutsche […]

NATO’daki başarılı Türk subaylar: Türk hükumeti tarafından satıldık
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

15 Temmuz’un ardından NATO’daki görevlerinden alınan ve Türkiye’ye geri dönmeleri talimatına uymayıp çeşitli Avrupa ülkelerine iltica talebinde bulunan Türk subaylar Deutsche Welle’ye konuştu. DW’ye konuşan Türk subayla ‘’Hem Türk hükümeti hem de NATO tarafından satıldık’’ dedi.

Brüksel’deki NATO karargâhında ve Mons’taki Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargâhı’nda görev yapan yüksek rütbeli bu subaylardan bazıları hikâyelerini Deutsche Welle’ye anlattı.

Ellerinde bir tek kimlik kartı var

DW’ye konuşan eski subaylar, listedeki isimlerden NATO kimlik belgeleri ve diplomatik pasaportlarını iade etmelerinin istendiğini ve ellerindeki tek geçerli belgenin Türkiye’ye tek yön gidişi mümkün kılacak kimlik kartı olduğunu belirtiyor.

Belgelerde herhangi bir suçlamanın yer almadığını, sadece isim, rütbe, görev yeri bilgileri ile açığa alındıkları ya da görevden alındıkları bilgisinin bulunduğunu anlatıyorlar. Çoğundan üç gün, bazılarından daha da kısa süre içinde Ankara’ya dönmeleri istenmiş.

“Tutuklamalar sonrası karar değiştirdik”

Subaylardan biri, başlangıçta emre uymayı düşündüklerini belirterek “İlk tepkimiz geri dönmek ve hükümete karşı herhangi bir faaliyet içinde olmadığımız konusunda kendimizi savunmak oldu. NATO’daki meslektaşlarımızla vedalaştık” diyor.

Ordudaki bunca yıllık gösterişli kariyer sonrasında isimlerini hemen temize çıkartabileceklerini ve NATO’ya geri dönebileceklerini düşündüklerini belirten subay, “Ama sonra geri dönen 17 meslektaşımızın tutuklandığını öğrendik. O yüzden beklemenin daha iyi olacağına karar verdik” diye konuşuyor.

“Adres değiştirdik”

Çoğu eylül ayından beri maaş alamıyor, sahip oldukları tasarrufları kullanarak ya da otomobil gibi değerli varlıklarını satarak geçimlerini sürdürüyorlar. Tasarruf amacıyla ve hükümetin adreslerine ulaşamaması için daha küçük dairelere geçtiklerini belirtiyorlar. Bazıları Belçika’da, Ramstein Hava Üssü’nde görevli olanlar da Almanya’da iltica başvurusunda bulunmuş.

Stoltenberg’in açıklaması

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, geçen ay yaptığı açıklamada bazı Türk subaylarının görev yaptıkları NATO ülkelerinde iltica başvurusunda bulunduklarını doğrulayarak personel değişiklikleri konusunda da ‘Ankara’nın boşalan tüm pozisyonlara yeni atamalar yapmasını beklediğini’ vurgulamıştı.

Stoltenberg’in sözcüsü Dylan P.White da pazartesi günü Twitter hesabından yaptığı açıklamada “İstanbul’daki görüşmelerde Türk tarafının, geri çekilen subayların yerlerine atamalar gerçekleştirme taahhüdünde bulunduğunu belirterek, Türkiye’nin NATO çerçevesindeki yükümlülüklerine bağlılığını net bir şekilde gösterdiğini” kaydetti.

ABD’nin NATO Daimi Temsilcisi Douglas Lute da Pazartesi günü yaptığı açıklamada NATO ve ABD’nin Türk hükümetine ‘standartları dikte etmek’ yerine ‘güven ifade etme’ kararı aldıklarını belirterek, ortak değerlere vurgu yapmıştı.

“En zayıf halka”

Deutsche Welle’ye konuşan Türk subaylardan biri, bu tür yaklaşımlar karşısında ‘hem kendi hükümetleri hem de NATO tarafından satılmış hissettiklerini’ söyledi. Diğer bir subay ise “Bir ittifak ancak en zayıf üyesi kadar güçlüdür” diyerek NATO’nun ikinci büyük ordusuna sahip Türkiye’nin şu an İttifak’ın en zayıf halkası olduğunu iddia etti.

 

YORUMLAR


    0 YORUM