USD
3,8481
EURO
4,5208
ALTIN
153,8882

Rusya Büyükelçisi uğradığı silahlı suikast sonucu yaşamını yitirdi

  Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki bir resim sergisi açılışı sırasında konuşma yapan Rusya Büyükelçisi Andrey Gennadiyeviç Karlov Ankara’da uğradığı silahlı suikast sonucu yaşamını yitirdi. Olay nasıl gerçekleşti Ankara’da bir fotoğraf sergisi açılışına katılan Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Gennadiyeviç Karlov konuşma yapmak üzere kürsüye geldiği sırada bir saldırgan önce havaya ateş etmeye başladı. Ardında Büyükelçi’ye ateş […]

Rusya Büyükelçisi uğradığı silahlı suikast sonucu yaşamını yitirdi
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

 

Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki bir resim sergisi açılışı sırasında konuşma yapan Rusya Büyükelçisi Andrey Gennadiyeviç Karlov Ankara’da uğradığı silahlı suikast sonucu yaşamını yitirdi.

Olay nasıl gerçekleşti

Ankara’da bir fotoğraf sergisi açılışına katılan Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Gennadiyeviç Karlov konuşma yapmak üzere kürsüye geldiği sırada bir saldırgan önce havaya ateş etmeye başladı. Ardında Büyükelçi’ye ateş eden saldırgan salonu boşaltılmasını istedi. Ardından bir kez daha büyükelçiye ateş etti.

Suikastçının içeri polis kimliği göstererek girdiği öne sürüldü.

Rus Dışişleri Bakanlığı sözcüsü açıklama yaptı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Andrey Karlov’un hayatını kaybettiğini duyurdu.

Zaharova, Rusya Dışişleri Bakanlığı Konukevi’nde Rus gazetecilere yaptığı açıklamada, Büyükelçi Karlov’un silahlı saldırı sonucu öldürülmesini “terör saldırısı” olarak niteledi.

Büyükelçilerine yönelik silahlı saldırıyı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne taşıyacaklarını söyleyen Zaharova, “Terörizmle mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Zaharova, olayın detaylı bir şekilde araştırılması ve suçluların gerekli cezaya çarptırılması gerektiğini ifade etti.

Saldırgan, siyah takım elbiseli

Olay yerinde bulunan Hürriyet foto muhabiri Haşim Kılıç yaşananları şöyle anlattı: Rus büyükelçiliğinin düzenlediği bir fotoğraf sergisi vardı. Konuşma sırası büyükelçiye geldiğinde bizim koruma olduğunu düşündüğümüz, siyah takım elbiseli bir adam büyükelçinin arkasında duruyordu. Bir anda havaya ateş açtı. Ardından büyükelçiyi vurdu.

Saldırgan daha çok Halep’le ilgili şeyler söyledi. Sonra insanların dışarı çıkmasını istedi. İnsanlar dışarı çıkarken birkaç el daha ateş etti büyükelçinin bedenine. Sanırım o esnada bir mermide davetlilerden birinin ayağına geldi. Çağdaş Sanatlar Merkezi’nin güvenlikleri bir polis kimliği göstererek girdiğini söyledi. İçeride yaklaşık 100 kişi vardı davetli olarak tamamını boşalttı. İnsanlar kaçarken büyükelçiye birkaç el daha ateş etti.

 

YORUMLAR


    0 YORUM