USD
3,9471
EURO
4,7119
ALTIN
163,4976

Rusya da Mısır da IŞİD Türkiye’den yönetiliyor dedi

Rusya, Moskova’yı kana bulamaya hazırlanan ve doğrudan Türkiye’den yönetilen bir IŞİD hücresinin çökertildiğini açıkladı. Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ise “Erdoğan liderliğindeki Türkiye’nin teröristlere sığınak olduğuna dair elimizde çok kuvvetli deliller var” dedi. Rusya Federal Güvenlik Bakanlığı Heyeti, Moskova’da bombalı saldırılar planlayan ve IŞİD’in Türkiye’deki yapılanmasıyla doğrudan koordinasyon içindeki bir IŞİD hücresinin çökertildiğini, 4 teröristin yakalandığını […]

Rusya da Mısır da IŞİD Türkiye’den yönetiliyor dedi
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Rusya, Moskova’yı kana bulamaya hazırlanan ve doğrudan Türkiye’den yönetilen bir IŞİD hücresinin çökertildiğini açıkladı. Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ise “Erdoğan liderliğindeki Türkiye’nin teröristlere sığınak olduğuna dair elimizde çok kuvvetli deliller var” dedi.

Rusya Federal Güvenlik Bakanlığı Heyeti, Moskova’da bombalı saldırılar planlayan ve IŞİD’in Türkiye’deki yapılanmasıyla doğrudan koordinasyon içindeki bir IŞİD hücresinin çökertildiğini, 4 teröristin yakalandığını duyurdu.

Heyet dün yaptığı açıklamada tutuklanan örgüt üyelerinden üçünün Tacikistan, birinin de Moldovya vatandaşı olduğunu belirtti.

Yetkililer, çökertilen IŞİD hücresi, eylem hazırlıkları ve bağlantıları ile ilgili şu bilgileri verdi:

SALDIRI HAZIRLIĞINDAYDILAR

Hücreye bağlı teröristler, terör saldırıları konusunda talimatı bir vihaz vasıtasıyla alıyordu. Hücreye baskında bu cihazla birlikte çok sayıda el yapımı bomba, bomba yapımında kullanılan malzemeler, makineli tüfekler, yüksek miktarda patlayıcı ele geçirildi.

TÜRKİYE’DEN TALİMAT ALDILAR

Moskova’da çökertilen IŞİD hücresi, örgütün Türkiye liderliğinden doğrudan talimat alıyordu. Yetkilile, ismini açıklamadıkları bu kişinin Tacikistan vatandaşı olduğuna, Tacikistan hükümetince yıllarca takip edildiğine ve en çok aranan kişi olduğuna işaret etti. Alınan bilgiye göre söz konusu hücre, Moskova’nın farklı noktalarında eş zamanlı bombalı saldırı hazırlığı içindeydi.

2016 başından bu yana Rus istihbaratı çok sayıda saldırı hazırlığını tespit ederek, bombalı eylem hazırlığındaki onlarca teröristi yakaladı.

SEDAT PEKER ÇAĞRI YAPMIŞTI
Rusya’da çökertilen bir IŞİD hücresinin Türkiye’den yönetildiğinin ortaya çıkması gündeme bomba gibi düşerken akıllara Erdoğan rejiminin “makbul mafya babası” Sedat Peker’in çağrısı geldi. Yurtiçinde, barış için bildiriye imza atan akademisyenlere “Oluk oluk kanlarınızı akıtacağız” diyen Peker, Ankara saldırısı sonrası yurtdışı planlarını da şöyle açıklamıştı: “İstihbaratımız Çeçen mücahitleri Moskova’da bombalı eylemler yapabilmesi için eğitmeli ve de Moskova’nın göbeğinde eylem yapabilmelerini sağlamalıdır.”

Moskova’yı kana bulamak için hazırlık yapan ve Türkiye’den yönetilen IŞİD hücresi, Erdoğan rejiminin veya Sedat Peker’in planlarının bir parçası mı? sorusunu akıllara getirdi.

MISIR: TÜRKİYE TERÖRİSTLERE SIĞINAK OLDU

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi: Erdoğan liderliğindeki Türkiye’nin teröristlere sığınak olduğuna dair elimizde çok kuvvetli deliller var.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Es-Sisi, Kahire’de Kilise’yi hedef alan terör saldırısı ve Suriye’deki son gelişmelerle ilgili resmi Facebook hesabından açıklama yaptı.

Sisi, Kahire’de 25 kişinin hayatına mal olan saldırıyla ilgili şöyle dedi: “Belirli yollardan edindikleri petrodolarla beslenen teroristlerin Suriye Ordusu karsisindaki kayiplarini Misir’da teror saldirisi yaparak telafi edemezler.”

Suriye ve bağlantılı terör olaylarıyla ilgili Erdoğan rejimini adres gösteren Sisi, “Erdoğan liderligindeki Tükiye’nin teröristlere sığınak olduğuna dair elimizde cok kuvvetli deliller var ve Ankara güvende olmadıkça Avrupa ve Afrika’nin, özellikle de Mısır’ın emniyet ve istikrarını korumak mümkün olmayacak” yorumu yaptı.

YORUMLAR


    0 YORUM