USD
3,8776
EURO
4,5748
ALTIN
161,3250

Türgev’e kıyaklar bitmek bilmezken: Akp’nin tasarısından büyük kıyak!

  Türgev başta olmak üzere eğitim ve yurt temini faaliyetinde bulunan vakıflara, hazine arazileri, kamu kurum ve kuruluşlarına ait taşınmazlar 49 yıllığına bedelsiz olarak verilecek. Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ın haberine göre, AKP hükümetinin TBMM’ye sunduğu torba tasarıdan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye ve oğlu Bilal Erdoğan’ın yönetiminde olduğu TÜRGEV’e 49 yıllığına kamu taşınmazlarının bedelsiz tahsis edilmesi […]

Türgev’e kıyaklar bitmek bilmezken: Akp’nin tasarısından büyük kıyak!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

 

Türgev başta olmak üzere eğitim ve yurt temini faaliyetinde bulunan vakıflara, hazine arazileri, kamu kurum ve kuruluşlarına ait taşınmazlar 49 yıllığına bedelsiz olarak verilecek.

Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ın haberine göre, AKP hükümetinin TBMM’ye sunduğu torba tasarıdan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye ve oğlu Bilal Erdoğan’ın yönetiminde olduğu TÜRGEV’e 49 yıllığına kamu taşınmazlarının bedelsiz tahsis edilmesi çıktı.

Türgev 49 yıl bedelsiz kurumları kullanacak

Görüşmelerine başlanan tasarıya göre, TÜRGEV’in de aralarında bulunduğu Bakanlar Kurulu’nca vergi muafiyeti tanınan ve öğrencilere yönelik eğitim ve yurt temini faaliyeti bulunan vakıflardan Gençlik ve Spor Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından müştereken belirlenen şartları sağlayanlar lehine, kuruluş amaçlarına uygun olarak kullanılmak üzere mülkiyeti Hazineye veya kamu kurum ve kuruluşlarına ait taşınmazlar üzerinde 49 yıl süre ile bedelsiz irtifak hakkı tesis edilebilecek.

Devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan yerler üzerinde ise bunlar adına bedelsiz kullanma izni verilebilecek, bunlardan ayrıca hasılat payı alınmayacak. Bu şekilde irtifak hakkı tesis edilen veya kullanım izni verilen taşınmazlardan elde edilen gelirin tamamı, münhasıran öğrencilere yönelik eğitim kurumlarının veya yurtların yapım, bakım, onarım, işletim ve benzeri giderlerinin karşılanmasında kullanılacak.

Önceki tahsisler de kapsamda

Tasarıya göre, bugüne kadar devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerler ile mülkiyeti Hazine’ye veya kamu kurum ve kuruluşlarına ait taşınmazlar üzerinde tasarıda öngörülen koşulları taşıyanlar lehine bedelli olarak tesis edilen irtifak hakları ve kullanma izinleri, tasarının yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 1 yıl içinde talep edilmesi durumunda, hasılat payı alınmaksızın 49 yıl süreli bedelsiz irtifak hakkına veya kullanma iznine dönüştürülecek.