USD
3,8451
EURO
4,5207
ALTIN
153,7720

Yüksekdağ: Yargılanması gerekenin ve hesap vermesi gerekenin kim olduğu açıktır

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında, 10 Ekim Ankara Katliamı sonrası Adana’da katıldığı bir cenazede yaptığı konuşma nedeniyle “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini aşağılama” suçlamasıyla açılan dava, Adana 11. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkemeye getirilmeyen Yüksekdağ, savunması SEGBİS ile yaptırıldı. Yüksekdağ, yargının bir sınavdan geçtiğini ifade ederken “Yargılanması gerekenin ve hesap vermesi gerekenin kim olduğu açıktır” […]

Yüksekdağ: Yargılanması gerekenin ve hesap vermesi gerekenin kim olduğu açıktır
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında, 10 Ekim Ankara Katliamı sonrası Adana’da katıldığı bir cenazede yaptığı konuşma nedeniyle “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini aşağılama” suçlamasıyla açılan dava, Adana 11. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Mahkemeye getirilmeyen Yüksekdağ, savunması SEGBİS ile yaptırıldı. Yüksekdağ, yargının bir sınavdan geçtiğini ifade ederken “Yargılanması gerekenin ve hesap vermesi gerekenin kim olduğu açıktır” dedi.

Yüksekdağ savunmasında şunları söyledi:

“Ben Türkiye’nin 3 büyük partisinden birisinin milletvekiliyim. Şuan halen dokunulmazlığım devam etmektedir. Sözlerimin yargılamaya konu olması hukuki garabetin göstergesidir. Sözlerimi iktidar partisi hedef göstererek çarpıtmaktadır. Ancak darbenin hüküm sürdüğü ülkelerde milletvekilleri tutukludur. Bu bir utanç tablosudur. Esas yargılanması gereken benim 12 kişinin katliamından sonra sarf ettiğim sözler değildir. Esas yargılanması gereken bu katliamın sorumlularıdır. Sadece barış dileyen insanların cenazesine katıldığımız için tutuklandık. En büyük haksızlık budur. Katliam sonrası halkımızın doğal tepkilerinin savunucusu olduk, eleştiride bulunduk. Asıl 10 Ekim katliamını gerçekleştirenler yargılanmalıdır. 10 Ekim katliamı son duruşmasında söylenenleri ben bir yıl önce söylediğim için yargılanıyorum. Yargılanması gerekenin ve hesap vermesi gerekenin kim olduğu açıktır.

“Verilmesi gereken karar beraat”

“Bu katliamı gerçekleştirenleri açığa çıkarmayan siyaset asıl sorumludur. Katliamda can verenleri saygıyla anıyorum. Barış ve özgürlük mücadelesine devam edeceğiz. Son olarak iddiaların mesnetsiz olduğunu ve siyasilerin yönlendirilmesi ile açılmış dava olduğunu görüyorum. Siyasi kimliği nedeniyle yargılanma büyük bir ayıptır. Benim hakkımda verilmesi gereken esaslı karar beraat kararıdır. Bundan sonraki duruşmalarda bağışık tutulmayı istiyorum.”

Duruşma ertelendi

Hakkında beraat kararı verilmesi gerektiğini ifade eden Yüksekdağ, aksi kararda ise lehine olan yasal yükümlülükler uygulanarak, CMK’nin 231. Maddesi gereğince hükmün geriye bırakılmasını talep etti. Davanın bir sonraki duruşması 28 Mart 2017’ye ertelendi.

YORUMLAR


    0 YORUM