USD
3,8776
EURO
4,5748
ALTIN
161,3250

  İspiyoncu Türk imamlar Almanya’nın takibinde

Geçtiğimiz günlerde Alman makamları tarafından Diyanet İşleri Başkanlığına (DİB) bağlı imamların  Hizmet Hareketi hakında istihbarat vazifesı yaptıkları, Türk istihbaratına bilgi gönderdikleri belirlenmişti. Alman yetkililer konu hakkında soruşturma başlattıklarını açıkladılar. Deutsche Welle’ye konuşan Almanya İçişleri Bakanlığı Sözcüsü, iddialar üzerine güvenlik makamları tarafıdan inceleme başlatıldığını kaydederken, “Güvenlik birimlerinin DİTİB imamlarına yönelik gündemdeki suçlamalarla ilgili başlattıkları inceleme sürüyor. Bu meyanda […]

  İspiyoncu Türk imamlar Almanya’nın takibinde
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Geçtiğimiz günlerde Alman makamları tarafından Diyanet İşleri Başkanlığına (DİB) bağlı imamların  Hizmet Hareketi hakında istihbarat vazifesı yaptıkları, Türk istihbaratına bilgi gönderdikleri belirlenmişti. Alman yetkililer konu hakkında soruşturma başlattıklarını açıkladılar.

Deutsche Welle’ye konuşan Almanya İçişleri Bakanlığı Sözcüsü, iddialar üzerine güvenlik makamları tarafıdan inceleme başlatıldığını kaydederken, “Güvenlik birimlerinin DİTİB imamlarına yönelik gündemdeki suçlamalarla ilgili başlattıkları inceleme sürüyor. Bu meyanda iddia edilen bilgilendirme eyleminin ceza hukuku açısından sonuçları olup olmadığı da inceleniyor” dedi.

Sözcü, DİTİB yönetiminin soruşturmaya yardımcı olmasını beklediklerini belirtti: “Beklentimiz Diyanet İşleri Türk-İslam Birliği’nin iddiaların aydınlatılması çalışmalarına yapıcı katılım sergilemesi ve şeffaflık sağlamasıdır.”

‘Türkiye’nin Almanya üzerindeki etkisinden rahatsızız’

Söz konusu imamların sınır dışı edilip edilmeyeceğine ilişkin kararın eyalet hükümetleri tarafından değerlendirileceğini belirten sözcü, Türkiye’nin ülkedeki siyasi etkisinden rahatsızlık duyduğunu kaydetti.

Sözcü şöyle konuştu: “Federal İçişleri Bakanlığı, özellikle günümüz koşulları itibariyle DITIB ile diyalog içerisinde kalınmasının gerekli olduğu görüşündedir. Bununla birlikte şunu açıkça ifade etmekteyiz: Özellikle Türkiye’nin DİTİB’e siyasi nüfuzu ya da DİTİB’i siyaseten araçsallaştırması kabul edilemez. Uyum politikasının amacı, büyük çoğunluğu göçmen ya da göçmen kökenli olan Almanya’daki Müslümanların kendilerini daha fazla Alman toplumunun parçası olarak görmeleridir.”

Diyanet’in 38 ülkede istihbarat topladığı ortaya çıkmıştı

Darbe girişiminin ardından Diyanet’in 38 farklı ülkede din görevlileri aracılığıyla istihbarat raporları hazırladığı ortaya çıkmıştı.

Raporlar 38 ülkede Gülen Cemaati’yle bağlantılı kişilere yönelik istihbarat faaliyeti yapıldığını gösteriyordu.

Cemaate yakın olduğu düşünülen kişiler hakkında, “İki üç kişi hariç çok nadiren cumaları ve bayramları camiye gelirler”, “Aktif olarak hiçbir faaliyette bulunmasa da halen gönül bağını devam ettirdiği söyleniyor”, “Ev hanımıdır” gibi bilgiler paylaşılmıştı.

Cami görevlileri, din koordinatörü ve din hizmetleri müşavirleri aracılığıyla hazırlanan raporlarda, okullar, dershaneler, bağlantılı şirketler, dernekler, vakıflar ve medya kuruluşlarıyla ilgili çok ayrıntılı istihbarat bilgileri yer almıştı.

Diyanet’in ‘istihbarat faaliyeti’ne Hollanda’dan tepki: Kabul edilemez

Niyet ettim istihbarata: Diyanet 38 ülkede MİT gibi çalışıp bilgi toplamış