USD
3,8101
EURO
4,6578
ALTIN
163,2647

Katar Emiri istedi AKP iktidarı yaktı

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun, Sürmene’deki yangın sonrası yaptığı açıklamaya vatandaşlar sosyal medyadan tepki gösterdi. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun, Sürmene’de kül olan 20 hektarlık (yaklaşık 16 futbol sahası) orman alanının yapılaşmaya açılmayacağı yönündeki açıklaması, akıllara Bodrum’da dokuz yıl önceki yangın sonrası otellerle ‘donatılan’ Güvercinlik Koyu’nu getirdi. Trabzon’un Sürmene ilçesindeki Çamburnu mevkiinde dün akşam […]

Katar Emiri istedi AKP iktidarı yaktı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun, Sürmene’deki yangın sonrası yaptığı açıklamaya vatandaşlar sosyal medyadan tepki gösterdi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun, Sürmene’de kül olan 20 hektarlık (yaklaşık 16 futbol sahası) orman alanının yapılaşmaya açılmayacağı yönündeki açıklaması, akıllara Bodrum’da dokuz yıl önceki yangın sonrası otellerle ‘donatılan’ Güvercinlik Koyu’nu getirdi.
Trabzon’un Sürmene ilçesindeki Çamburnu mevkiinde dün akşam başlayan yangın, sabah saatlerinde tamamen söndürülmüştü.

Yangının çıkış nedeni henüz bilinmezken, bölgede yaklaşık 20 hektarlık ormanlık alan kül olmuştu.

Katar emiri gelmişti

Yangının ardından özellikle sosyal medyada, 18 Aralık 2016’da Trabzon’daki ‘Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite İkinci Toplantısı’ için kente gelen Katar emirinin  ziyaretine dikkat çekildi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Şeyh Tamim bin Hamad el Tani’yi Trabzon Havalimanı’nda karşılamış, daha sonra iki lider Trabzon semalarında helikopterle ‘yatırım’ yapılması planlanan alanları gezmişti.

‘Trabzon da nasibini alacak’

Aynı akşam Trabzonspor’un Akyazı Stadı’nın açılışında konuşan Erdoğan, 15 anlaşma imzaladığı emir el Tani’nin Trabzon’da yapmak istediği yatırımları şu sözlerle açıklamıştı: “Katar’da yapılan ilk toplantıdaki 17 imza atmıştık. Bugün de 15 anlaşma imzaladık. Bu 17 anlaşma yürüyor. Şimdi de bu attığımız imzalarla yeni adımlar atıyoruz. Bunlardan Trabzon da nasibini alacak. Bugün helikopterle Trabzon’un dağları üstünde dolaşırken, o kar dolu dağların zenginliğine hayran kaldı, ‘Niye buralarda kayak tesisleri yapmıyorsunuz?’ diye sordu. Temenni ederim ki onlara da kavuşuruz. Onların alt yapısını ayrıca yapmamız lazım. Onun için oteller yapmaya hazır olduklarının da müjdesini verdiler.”

Orman bakanı ‘Yapılaşma yok’ dedi

Yangının ardından, bu ziyaret hatırlatılıp bölgenin yatırım için ranta açılacağı iddiası dile getirilirken, hükümet adına ilk açıklama Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’ndan geldi.

Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan Eroğlu, bölgenin yapılaşmaya açılmayacağı sözünü verdi: “Yanan orman sahalarını 1 yıl içerisinde ağaçlandırıyoruz. Yanan alanlar kati surette başka maksatla tahsis edilemez. Hükümetimiz döneminde yanan bir metrekare dahi orman alanı başka bir maksatla tahsis edilmemiştir ve aynı yıl ağaçlandırılmıştır.”

Güvercinlik Koyu’nda ağaç yerine otel yükseliyor


‘Yapılaşmaya açılmayacak’ denilen Güvercinlik Koyu’ndaki oteller…

Eroğlu’nun açıklaması, Muğla Bodrum’daki Güvercinlik Koyu’nun yangın sonrası durumunu hatırlattı.

Güvercinlik Koyu’nda dokuz yıl önce çıkan yangında, yaklaşık 150 hektarlık halep çamı ve kızıl çam ormanı kül olmuştu. O dönemin yetkilileri, bölgenin yeniden ağaçlandırılacağını, yapılaşmaya açılmayacağı sözünü vermişlerdi.

Ne var ki aradan geçen zaman devlet yetkilerini yalancı çıkardı.

Güvercinlik Koyu’nda bugün yeşil alanın tam ortasında, dokuz yıl önceki yangının çıktığı bölgede oteller yükseliyor. Öyle ki bölgedeki otel inşaatlarından çıkan hafriyatla denize dolgu alan dahi oluşturuluyor.

Bölgede bulunan otellere ise yenilerinin eklenmesi konusunda farklı şirketlerin çalışmaları halen devam ediyor.

Sosyal Medyada Sürmene Tepkisi:

İşte Sürmene hakkında paylaşılan bazı tweetler…


Orman Bakanı Veysel Eroğlu yanan alanın yeniden ağaçlandırılacağını ve asla başka maksatlara tahsisi edilemeyeceğini yazdı.

YORUMLAR


    0 YORUM