USD
3,8776
EURO
4,5748
ALTIN
161,3250

“Diktatörün imamı” açıklama yaptı

  Erdoğan diktatörlüğünün resmi imamı Mehmet Görmez, camide, cuma namazında evet propagandasına gelen tepkiler üzerine kendisini Hürriyet’te aklamaya çalıştı. Her seçim döneminde olduğu gibi referandum sürecinde de camiye siyaset sokan ve görevli imamlar aracılığıyla kürsüden, minberden Erdoğan rejiminin diktatörlük kampanyasına “evet” oyu toplayan siyasal İslamcı Mehmet Görmez, tepkiler üzerine açıklama yapmak zorunda kaldı. CAMİDE AKP […]

“Diktatörün imamı” açıklama yaptı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

 

Erdoğan diktatörlüğünün resmi imamı Mehmet Görmez, camide, cuma namazında evet propagandasına gelen tepkiler üzerine kendisini Hürriyet’te aklamaya çalıştı.
 • Her seçim döneminde olduğu gibi referandum sürecinde de camiye siyaset sokan ve görevli imamlar aracılığıyla kürsüden, minberden Erdoğan rejiminin diktatörlük kampanyasına “evet” oyu toplayan siyasal İslamcı Mehmet Görmez, tepkiler üzerine açıklama yapmak zorunda kaldı.

  CAMİDE AKP MİTİNGİ
  Erdoğan kampanyasını camiye taşıyan Diyanet’e bağlı İstanbul Ümraniye’deki Modoko Camisi İmamı Hüseyin Güleç, geçen hafta Cuma namazında verdiği vaazı siyasi mitinge dönüştürmüştü.  Hayırcılara “gafil deyip fırça atarak cemaatten “3. havalimanını yapan iktidar” için oy isteyecek kadar seviyeyi düşüren Diyanet’in imamı, cemaatin “Burası cami, hayır diyenler de var, böyle konuşmazsın” tepkisi üzerine konuyu değiştirmek zorunda kalmıştı. Diyanet olayın medyaya yansımasının ardından imamı apar topar emekli etti.


  SARIKLI ERDOĞAN PROPAGANDASI
  Dini ve dini argümanları kanlı siyaseti doğrultusunda kullanmaktan çekinmeyen Erdoğan’a bir destek de mezarlık imamları oldukları anlaşılan sarıklı ve cübbeli kişilerden gelmişti. İstanbul Belediyesi Soğanlık Mezarlıklar Müdürlüğü’nde görevli 11 imam, referandumda ‘Evet’ diyeceklerini belirten görüntü çekti. İmamlar görüntünün sonunda, Karacaahmet Mezarlığı’nda görevli imamlara da çağrı yaptı.

  GÖRMEZ KURTARMAYA ÇALIŞTI
  Kendisine muhalif dindar kesimleri bile aşağılayan Erdoğan’a tam destek veren ve rejimin lehine fetvalarıyla bilinen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, tepkilerin artması üzerine Aydın Doğan’ın Hürriyet’inde kendisini kurtamaya çalıştı. 17-25 Aralık’ta Erdoğan ailesinin TÜRGEV Vakfı üzerinden yaptığı yolsuzlukları ortaya saçıldığında vakıflara destek konulu hutbe okutturarak yolsuzluğa arka çıkan Görmez, camilerde evet propagandasıyla ilgili “Bir daha yaşanmaması için önlem aldık” açıklaması yaptı. Ümraniye’deki imamlarla ilgili de soruşturma açılacağını söyledi. Öte yandan, evet propogandası yapan imamların kendileriyle ilgisi olmadığını iddia etti, üstü kapalı olarak “bombayı” Mezarlıklar Müdürlüğü’nün kucağına bıraktı.

  Dini, siyasi propogandaya alet etme konusunda sicili kabarık Görmez, bugüne kadar tam tersini yapmış olmasına rağmen tepkilerin önünü almak için “Din hizmetinin hiçbir siyasi ideolojinin parçası olamayacağını” söyledi.