USD
3,8101
EURO
4,6578
ALTIN
163,2647

Üniversitelerde kıyım yaşanırken manifesto gibi açıklamayla istifa etti

Üniversitelerde kıyım yaşanırken manifesto gibi açıklamayla istifa etti. KHK ile 330 akademisyenin ihraç edilmesine tepkiler devam ederken, bugün Marmara Üniversitesi’nden bir istifa haberi geldi. Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Demirel görevinden istifa etti. Duvar’da yer alan habere göre, istifasına ilişkin bir açıklama yapan Ahmet Demirel, “Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekan […]

Üniversitelerde kıyım yaşanırken manifesto gibi açıklamayla istifa etti
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Üniversitelerde kıyım yaşanırken manifesto gibi açıklamayla istifa etti.
KHK ile 330 akademisyenin ihraç edilmesine tepkiler devam ederken, bugün Marmara Üniversitesi’nden bir istifa haberi geldi. Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Demirel görevinden istifa etti.

Duvar’da yer alan habere göre, istifasına ilişkin bir açıklama yapan Ahmet Demirel, “Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekan Yardımcılığı, Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği, Fakülte Kurulu Üyeliği ve Disiplin Kurulu Başkanlığı görevlerimden bugün istifa ettim. Bilginize” dedi.

Prof. Dr. Demirel, istifa gerekçelerine yönelik yaptığı açıklamada, “Son KHK ile de görüldüğü gibi üniversite sistemine siyaseten de müdahale edilip akademisyenler bir gecede işsiz, öğrenciler hocasız kalıyorlar” ifadelerine yer verdi.

Prof. Dr. Demirel’in yaptığı açıklama şu şekilde:

“12 Eylül 1980 darbesinden bu yana üniversite sistemimizin en önemli sorunlardan birinin aşırı merkezileşme olduğunu öteden beri biliyoruz. Karar alma mekanizmaları zaten demokratik bir tarzda işlemiyordu. OHAL koşullarında merkezileşme zirveye ulaştı. Alt kademedeki birimlerce alınan kararlar daha uygulamaya sokulmadan üst kademelerce iptal edilebiliyor. Son KHK ile de görüldüğü gibi üniversite sistemine siyaseten de müdahale edilip akademisyenler bir gecede işsiz, öğrenciler hocasız kalıyorlar. Böyle bir ortam içinde kuruluşuna emek verdiğim Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ndeki bütün idari görevlerimden ayrılıyorum. Nisan 2012’deki ilk kuruluşundan bu yana beş yıldır yürütmekte olduğum dekan yardımcılığı görevim ile fakülte kurulu ve fakülte yönetim kurulu üyeliklerinden istifa ediyorum.”

YORUMLAR


    0 YORUM