USD
3,8307
EURO
4,5123
ALTIN
153,1591

Arap Birliği Zirvesinden Türkiye ve İran’a sert uyarı

Ürdün’ün Ölü Deniz bölgesinde Kral Abdullah başkanlığında gerçekleştirilen 28. Arap Birliği Zirvesi’nin sonuç bildirisinde, Arap iç işlerine karıştıkları gerekçesiyle Türkiye ve İran’a sert uyarı geldi. Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu El-Gayt tarafından okunan 15 maddelik Amman Bildirisi’nde, zirveye ev sahipliği yapan Ürdün’e teşekkür edildi. Türkiye ve İran’ın Arap iç işlerine karışmalarından dolayı açık bir […]

Arap Birliği Zirvesinden Türkiye ve İran’a sert uyarı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Ürdün’ün Ölü Deniz bölgesinde Kral Abdullah başkanlığında gerçekleştirilen 28. Arap Birliği Zirvesi’nin sonuç bildirisinde, Arap iç işlerine karıştıkları gerekçesiyle Türkiye ve İran’a sert uyarı geldi.

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu El-Gayt tarafından okunan 15 maddelik Amman Bildirisi’nde, zirveye ev sahipliği yapan Ürdün’e teşekkür edildi. Türkiye ve İran’ın Arap iç işlerine karışmalarından dolayı açık bir dille uyarılması dikkat çekti. Türkiye’nin Irak topraklarında, işgalci olduğu vurgulanarak derhal çıkması istenildi. Toplantıda 22 Arap ülkesinden Türkiye ile ilgili alınan karara red oyu çıkmazken Katar, Suudi Arabistan, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri çekimser kaldı. 18 Arap ülkesinin aldığı oy çokluğu kararıyla Türkiye’nin tekrar sert bir şekilde uyarılarak Irak topraklarından acil çıkması vurgulandı.

Arap Birliği, 24 Aralık 2015’de Kahire’deki genel merkez binasında Bağdat yönetiminin çağrısı üzerine, Türkiye’nin Musul’daki askeri varlığını görüşmek üzere olağanüstü toplanmıştı. Toplantıya, Arap Birliği’ne üye 22 ülke dışişleri bakanlarının tamamına yakını katılmış ve ilk oturumun ardından sert bir açıklama yapılmıştı. Dönemin Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El-Arabi tarafından yapılan açıklamada,  4 Aralık günü Irak’ın Musul kentine bağlı Başika mıntıkasına asker gönderen Ankara yönetimine, “Arap ülkelerinin sınırlarını aşıp topraklarına giren Türkiye’nin tutumunu rahatsız edici buluyoruz ve bölgeden en hızlı bir şekilde çekilmesini istiyoruz. Irak’ın kaygılarını haklı buluyor ve tutumunu sonunda kadar destekliyoruz.” ifadeleri kullanılmıştı.

Alkhaleejonline ve Arap medyasının önde gelen gazetelerinin verdiği bilgiye göre dün Çarşamba günü sonuçlanan 28. Arap Birliği Zirvesi’nin sonuç bildirgesinden çıkan en ilginç kararlardan bir diğeri ise Türkiye’nin Irak’tan çekilme sürecinin takibinin Mısır’a verilmesi oldu.

Yaklaşık 4 yıldır Türkiye ile siyasi kriz yaşayan Mısır’ın, Irak meselesinde Ankara yönetimini köşeye sıkıştıracağı belirtiliyor. Siyasi analistler, Kahire’nin, Irak meselesini pazarlık yapmayacağını belirterek Türkiye’nin uluslararasında ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalabileceğini aktardılar.

Öte yandan 28. Arap Birliği Zirvesinin sonuç bildirgesinde Filistin, Suriye, Libya ve Yemen sorunu da yeraldı. Bildiride, Myanmar’da Arakanlı Müslümanlara (Rohingyalar) karşı işlenen insan hakları ihlalleri ile şiddet olaylarının da kınandığı aktarıldı.

YORUMLAR


    0 YORUM