USD
3,9385
EURO
4,7034
ALTIN
163,1079

Hocasının izinden giden öğrenci

Kenan Evren’in izinden giden Erdoğan’ın “hayır”cıları terörist ilan etme taktiğini de 12 Eylül cuntasından aldığı ortaya çıktı. Üstelik AKP’nin kurucu kadrosunun yer aldığı Akıncılar’ın, hayırcı terörist olarak ilan edildiği anlaşıldı. Başkanlık referandumuna sayılı günler kala “Hayır” ve “Evet” kampanyaları da hız kazandı. 16 Nisan’da yapılacak olan referandumda AKP iktidarı tarafından “Hayır” diyenlerin “terörist”, “darbeci” şeklinde adlandırılmalarına tepkiler yükselirken, birçok bölgede “Hayır” çalışması yapanlar da gözaltına […]

Hocasının izinden giden öğrenci
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Kenan Evren’in izinden giden Erdoğan’ın “hayır”cıları terörist ilan etme taktiğini de 12 Eylül cuntasından aldığı ortaya çıktı. Üstelik AKP’nin kurucu kadrosunun yer aldığı Akıncılar’ın, hayırcı terörist olarak ilan edildiği anlaşıldı.
Başkanlık referandumuna sayılı günler kala “Hayır” ve “Evet” kampanyaları da hız kazandı. 16 Nisan’da yapılacak olan referandumda AKP iktidarı tarafından “Hayır” diyenlerin “terörist”, “darbeci” şeklinde adlandırılmalarına tepkiler yükselirken, birçok bölgede “Hayır” çalışması yapanlar da gözaltına alınıyor.

Başkanlık referandumunda “Hayır”cılara yönelik baskı, 12 Eylül darbecilerinin 1982 yılındaki Anayasa referandumu akılara getirdi. Murad Çobanoğlu Twitter’da dikkat çeken bir gazete kupürleri paylaştı. Gazete kupüründeki haberin başlığı; “50 ‘Hayır’cı gözaltında.” Haberde “hayır” çalışması yapan solcu ve sağcı örgütlerden adeta “terörist” diye söz edilirken, bir örgütün ismi dikkat çekiyor.

O örgütün adı; Akıncılar… 1970’li yılların ikinci yarısında kurulan Akıncılar Derneği, AKP ile çok yakından ilişkili. Çünkü AKP’yi kuran kadronun tamamına yakını geçmişte Akıncılar Derneği üyesi idi. Hatta AKP isminin dahi Akıncılar Derneği’nden geldiği ifade edilmekte. Haberde sağcı örgüt olarak adlandırılan Akıncılar, “Hayır” çalışması yaptıkları için gözaltına alındığı yazıyor.

Milliyet gazetesinin 28 Ekim 1982 tarihli “‘Anayasa Hayır’ kampanyası açan 50 kişi yakalandı” başlıklı haberde de Akıncılar’dan “Şeriat”cı örgüt olarak söz ediliyor.


YORUMLAR


    0 YORUM