USD
3,8304
EURO
4,5126
ALTIN
153,1485

Fransa’da ilk tur seçim sonuçları

Aşırı sağcı Le Pen ile Macron eşit oy aldı. Elenen aday kime destek vereceğini açıkladı. Fransa, cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu için sandık başındaydı. Oylama işlemlerinin sona ermesinin ardından oylar sayılmaya başlandı. İlk verilere göre aşırı sağcı Marine Le Pen yüzde 23, Emmanuel Macron yüzde 23, François Fillon ise yüzde 19 oy aldı. SOSYALİST ADAY HAMON İKİNCİ TUR İÇİN DESTEĞİNİ […]

Fransa’da ilk tur seçim sonuçları
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Aşırı sağcı Le Pen ile Macron eşit oy aldı. Elenen aday kime destek vereceğini açıkladı.

Fransa, cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu için sandık başındaydı. Oylama işlemlerinin sona ermesinin ardından oylar sayılmaya başlandı.

İlk verilere göre aşırı sağcı Marine Le Pen yüzde 23, Emmanuel Macron yüzde 23, François Fillon ise yüzde 19 oy aldı.

SOSYALİST ADAY HAMON İKİNCİ TUR İÇİN DESTEĞİNİ MACRON’A VERDİ 
Fransa’da iktidardaki Sosyalist Parti’nin cumhurbaşkanı adayı Benoît Hamon ilk projeksiyonlara göre oyların sadece 7’sini alarak elendi. Benoit Hamon ikinci turda Emmanuel Macron’a destek verdiğini açıkladı, herkese Macron’un Cumhurbaşkanı seçilmesi için mücadele etmeleri çağrısı yaptı.

Hamon, “Seçim kampanyasındaki rakibimi Cumhuriyet’in düşmanından (Marine Le Pen) ayırıyorum” dedi.

İKİNCİ TUR ​7 MAYIS’TA
Cumhurbaşkanlığı seçiminde Fransa’nın ana kara topraklarında 45.67, denizaşırı topraklarında 1.3 milyon seçmen tercihini ortaya koyacak. Seçimin ilk turunda hiçbir adayın yüzde 50’lik oy oranını yakalayamaması durumunda en çok oyu alan iki aday 7 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde yarışacak. Kazanan aday 14 Mayıs’a kadar Cumhurbaşkanı François Hollande’dan görev devralacak.

YORUMLAR

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


    0 YORUM