USD
3,8301
EURO
4,5122
ALTIN
153,1241

OECD yoksul çocuklar listesinde Türkiye’yi ilk sıraya koydu

Yapılan araştırmaya göre, Türkiye’de 24 milyona yaklaşan çocukların 6 milyonu yoksulluk içinde büyüyor. Türkiye’deki milyonlarca küçük vatandaş, bir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na daha yoksulluk içinde girdi. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) verilerine göre, Türkiye dünyada çocuklar için şartların en kötü olduğu ülkelerden biri durumunda. Sözcü2nün haberine göre; OECD verileri, Türkiye’deki 0-18 […]

OECD yoksul çocuklar listesinde Türkiye’yi ilk sıraya koydu
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Yapılan araştırmaya göre, Türkiye’de 24 milyona yaklaşan çocukların 6 milyonu yoksulluk içinde büyüyor.

Türkiye’deki milyonlarca küçük vatandaş, bir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na daha yoksulluk içinde girdi. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) verilerine göre, Türkiye dünyada çocuklar için şartların en kötü olduğu ülkelerden biri durumunda.

Sözcü2nün haberine göre; OECD verileri, Türkiye’deki 0-18 yaş grubundaki yaklaşık 24 milyon kişinin 6 milyonunun yoksulluktan etkilendiğini işaret ediyor. Bu kesimdeki çocuklar, Türkiye’deki ortalama harcanabilir gelirin yarısından azıyla geçinen ailelerde büyüyor. 35 ülke içinde en yüksek yoksul çocuk oranı olan yüzde 25.3, aynı zamanda neredeyse OECD ortalamasının iki katına karşılık geliyor. Sadece 5 ülkede yoksul çocuk oranının yüzde 20’nin üzerinde olduğuna dikkat çeken OECD, 11 ülkede ise bu oranın yüzde 10’un altında olduğunu belirtiyor.

EN OLUMSUZ 5 ÜLKE

Sağlık, ebeveynlerle ilişki, okul ortamı, eğitim başarısı gibi 20 ölçüt üzerinden yapılan değerlendirmede, çocukların yetişme koşulları açısından en kötü 5 ülke olarak ABD, Polonya, Türkiye, Slovakya ve Yunanistan gösteriliyor. OECD’ye göre, Türkiye bu ölçütlerin 14’ünde en alttaki 3’te 1’lik grup içinde yer alırken, sadece 5 ölçütte en üstteki 3’te 1’lik grup içinde yer alıyor. Çocukların büyüme koşullarının en iyi olduğu ülkeler olarak ise Hollanda, Danimarka, Almanya, Avustralya ve İsviçre öne çıkıyor.

8 MİLYONU ÇALIŞIYOR 4 MİLYONU OKULSUZ

Türkiye’de çalışmak zorunda kalan çocuk sayısı 8 milyonu aşarken, bunların yarısının okula devam edemediği belirtildi. Zorunlu eğitim bile göremeyen çocukların sayısı 3 milyona yaklaşıyor.

CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz’ın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla hazırladığı rapora göre, hanehalkı içinde işgücü durumuna gelen çocukların sayısı 1999 yılında 4 milyon 447 bindi. Bu durumdaki çocuk sayısı 8 milyon 397 bine ulaşırken, çalışan çocukların yarısı okula devam edemiyor. Üstelik çocukların haftalık çalışma süreleri 54.3 saat ile Türkiye ortalamasının üzerinde.

ERKEN YAŞTA EVLİLİK

Raporda her yıl okulu terk eden çocuk sayısının 190 bin olduğu ve özellikle mevsimlik tarım işçisi çocukların yarısının okullarını terk ettiği vurgulandı. 2015-2016 döneminde okula devam edemeyen 143 bin kız çocuğu var. Toplamda 6-18 yaş arası 2 milyon 715 bin çocuk eğitim imkanına erişemiyor.

Kızların yüzde 26’sı 18 yaşından önce “evlendiriliyor” ve yüzde 10’u 18 yaşından önce çocuk doğuruyor. Son 10 yılda 482 bin 908 kız çocuğu evlendirildi. Son 10 yılda çocuk istismarı davaları yüzde 700 arttı.

YORUMLAR

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


    0 YORUM