USD
3,9252
EURO
4,6099
ALTIN
161,1727

AKP iktidarı ABD’de Müslüman karşıtı avukatları tutmuş

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde 14 aydır tutuklu olarak yargılanan İran asıllı Türk işadamı Rıza Sarraf’ın avukatları, eski New York Belediye Başkanı Rudolph Giuliani ile eski Amerika Adalet Bakanı Michael Mukasey mahkemeye yeniden ifade verdi.  Davanın hakimi Richard Berman’ın müslümanlara vize sınırlamasıyla ilgili Giuliani’ye sorduğu sorular, Türkiye’nin müslüman karşıtı bir kişiyi avukat olarak tuttuğu […]

AKP iktidarı ABD’de Müslüman karşıtı avukatları tutmuş
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde 14 aydır tutuklu olarak yargılanan İran asıllı Türk işadamı Rıza Sarraf’ın avukatları, eski New York Belediye Başkanı Rudolph Giuliani ile eski Amerika Adalet Bakanı Michael Mukasey mahkemeye yeniden ifade verdi. 

Davanın hakimi Richard Berman’ın müslümanlara vize sınırlamasıyla ilgili Giuliani’ye sorduğu sorular, Türkiye’nin müslüman karşıtı bir kişiyi avukat olarak tuttuğu gerçeğini ortaya çıkardı.

İFADELER BİRBİRİNİ TUTMADI
Hakim Berman’ın iki avukattan yanıtlamasını istediği soruların arasında Sarraf davasıyla irtibatlı olmayan bazı sorular da vardı.

Giuliani Hakim Berman’ın, Başkan Trump’ın yedi ayrı Müslüman ülkeden gelen göçmenlere getirilen kısıtlamalarla ilgili yayınlanmış olduğu kararnameyle bir bağlantısının ve bu konuyla ilgili Trump yönetimine verdikleri her hangi bir hizmetin olup olmadığını sorusunu da yanıtladı.

Giuliani yazılı ifadesinde, “Ne ben, ne de benim firmam Trump hükümetinin temsilciliğini yapmıyor. Özellikle de Trump hükümetinin herhangi bir komisyonunda Müslümanlar’a getirilen kısıtlamayla ilgili bir hizmet vermedim. Açıkça Trump yönetimi tarafından yayınlanan kısıtlama kararnamesinin yazılmasına bir katkım olmadı” diyor.

Bununla birlikte Giuliani’nin New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’ne verdiği bu ifade daha önce bu konuda yaptığı açıklamalarla birbirini tutmadı. Geçtiğimiz Ocak ayında muhafazakar Fox Haber televizyonuna konuk olan Giuliani, Müslümanlara getirilecek kısıtlamalarla ilgili hazırlanacak kararnamenin yasallığının sağlanması için Başkan Trump’ın kendisini arayıp bir komisyon kurmasını istediğini ifade etmişti. Giuliani, Başkan Trump’ın talebi üzerine bu komisyonu oluşturduğunu belirterek komisyonda yer alan isimleri de teker teker vermişti. Giuliani bu kararnamenin sadece Müslümanlarla sınırlı olmadığını iddia edip “suçluları” kapsadığını da savunmuştu.

YORUMLAR

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


    0 YORUM