USD
3,8468
EURO
4,5155
ALTIN
153,6693

İhraç edilen öğretmen helal rızık yolunda can verdi

KHK ile ihraç edildi, helal rızkı için inşaatta çalışırken iş kazasında can verdi… Bünyamin öğretmenin hikayesi bir sembol olarak tarihe geçti. İsmi Bünyamin Aydoğan… OHAL döneminde ihraç edilen 100 binden fazla kamu çalışanından biri.  Bünyamin Aydoğan öğretmendi. Kahramanmaraş’ın Afşin İlçesi’ne bağlı Tanır Mahallesi’nde bir okulda çalışıyordu. Bir gece KHK ile ihraç edildiğini öğrendi. Ailesini geçindirmek […]

İhraç edilen öğretmen helal rızık yolunda can verdi
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

İsmi Bünyamin Aydoğan… OHAL döneminde ihraç edilen 100 binden fazla kamu çalışanından biri. 

Bünyamin Aydoğan öğretmendi. Kahramanmaraş’ın Afşin İlçesi’ne bağlı Tanır Mahallesi’nde bir okulda çalışıyordu. Bir gece KHK ile ihraç edildiğini öğrendi. Ailesini geçindirmek için Afşin İlçesi’ndeki sulama suyu hattının döşenmesinde işe girdi. Öğretmen Bünyamin Aydoğan, inşaat amelesi olarak çalışıyor ekmeğini kazanıyordu.

HELAL RIZIK YOLUNDA CAN VERDİ
İşe girdiğinin 20. gününde, vincin taşıdığı borunun üzerine düşmesi sonucu hayatını kaybetti.

Olay, dün akşam saatlerinde Afşin’e bağlı Anzorey Mahallesi’nde meydana geldi. Adatepe Barajı’nın sulama suyu hattının döşenmesi sırasında vinçle havaya kaldırılan boru, 39 yaşındaki Bünyamin Aydoğan’ın üzerine düştü. Dev borunun altında kalan Aydoğan hayatını kaybetti.

BİNLERCESİ GİBİ
KHK ile ihraç edilen binlerce öğretmen ve kamu çalışanı, inşaatlarda ya da pazarlarda çalışıyor. SGK kayıtlarına “terör örgütü üyeliği nedeniyle ihraç edilmiştir” kaydı düşüldüğü için hiçbiri vasıflarının gerektirdiği işi bulamıyor. Şirketler SGK kaydında bu not görünen kişileri işe almaktan korkuyorlar. Bu nedenle KHK ile ihraç edilenler ancak sigorta yaptırmadan işçi çalıştıran inşaat, pazarcılık, boyacılık gibi işler yapabiliyorlar.

MEDYANIN İĞRENÇ DİLİ
Konuyu haber yapan Doğan Haber Ajansı, olayın dramına bir öğretmenin soruşturmasız, savunması bile alınmadan işten atılıp ölüme sürüklenmesine dikkat çekmeden, üzerinde dahi durmadan “​F..Ö’den ihraç edilmişti, iş kazasında öldü” başlığını kullandı. Sanki doğal bir iklim olayı gerçekleşmiş gibi.

İşte DHA’nın haberi veriş biçimi

İŞ KAZASI DEĞİL CİNAYET
Bünyamin Aydoğan’ın can verdiği olay ise işkazasından çok bir iş cinayeti. Yeterli önlemler alınmadan kaldırılan borunun kopması bir yana, taşıma sırasında alanın boşaltılması gerekirken bunun da yapılmadığı, işçilerin çalıştırılmaya devam ettirildikleri öğrenildi.

YORUMLAR

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.






    0 YORUM