USD
3,9360
EURO
4,7012
ALTIN
163,1001

Independent: İade edilen 3 Türk işkence riskiyle karşı karşıya

Malezya’nın mafya yöntemiyle kaçırıp uluslararası hukuku çiğneyerek Türkiye’ye iade ettiği 3 Türk, Independent’ın manşetindeydi, “İade edilen 3 Türk işkence riskiyle karşı karşıya” Malezya’da Hizmet Hareketi ile bağlantılı oldukları iddiasıyla gözaltına alınan üç Türk vatandaşının Türkiye’ye iade edilmesi dünya basınında da tepkilere neden oldu. İngiltere’nin önde gelen gazetesi Independent, Malezya istihbaratı tarafından kaçırıldıktan sonra Ankara’ya götürülen […]

Independent: İade edilen 3 Türk işkence riskiyle karşı karşıya
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Malezya’nın mafya yöntemiyle kaçırıp uluslararası hukuku çiğneyerek Türkiye’ye iade ettiği 3 Türk, Independent’ın manşetindeydi, “İade edilen 3 Türk işkence riskiyle karşı karşıya”

Independent: İade edilen 3 Türk işkence riskiyle karşı karşıya
Malezya’da Hizmet Hareketi ile bağlantılı oldukları iddiasıyla gözaltına alınan üç Türk vatandaşının Türkiye’ye iade edilmesi dünya basınında da tepkilere neden oldu. İngiltere’nin önde gelen gazetesi Independent, Malezya istihbaratı tarafından kaçırıldıktan sonra Ankara’ya götürülen 3 Türk vatandaşının işkence riskiyle karşı karşıya olduğunu yazdı.

Aralarında okul müdürünün de bulunduğu 3 Türk’ün mafyatik yöntemlerle kaçırılması ve ardından Türkiye’ye iade edilmesi haberde video görüntüsüyle birlikte yer alırken, İnsan hakları gruplarının “İşkence endişesi”ne dair açıklamaları da paylaşıldı.

Uluslararası okulun müdürü Turgay Karaman, akademisyen İsmet Özçelik ve iş adamı İhsan Arslan’ın Hizmet Hareketi’ne yönelik Türkiye’de yürütülen Kitlesel Kırım kapsamında iade edildiklerinin altı çizildi. Independent, 150 binden fazla kişinin aynı konuda soruşturmaya uğramasının uluslararası endişeleri artırdığını vurguladı.

“TÜRKİYE KANIT GÖSTEREMEDİ”
Haberde Türk hükümetinin 15 Temmuz darbe girişiminden Fethullah Gülen’i sorumlu tuttuğu hatırlatıldı ve Ankara’nın şu ana kadar bunu destekleyecek herhangi somut bir delil gösteremediği, uluslararası makamların da darbenin arkasında GÜlen olduğuna dair herhangi bir kanıt bulamadığı belirtildi. Hizmet Hareketinin Erdoğan rejiminin iddia ettiği gibi herhangi bir şekilde terör örgütü olduğuna dair de bir emare olmadığı ifade edildi.

Buna rağmen tasfiyelerin hızlandığını hatırlatan Independent, Malezya’nın 3 Türk vatandaşını iade ettiği gün cumhuriyet.com.tr Yayın Yönetmeni ile birlikte İstanbul Borsasından çok sayıda ismin de tutuklandığı bilgisini verdi.

YORUMLAR

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


    0 YORUM