USD
3,8776
EURO
4,5748
ALTIN
161,3250

İran halkından muhafazakarlara tokat zafer Ruhani’nin

İran’da gelenek bozulmadı Ruhani de diğer cumhurbaşkanları gibi seçimi ikinci kez kazandı. İran’da resmi olmayan sonuçlara göre cumhurbaşkanlığı seçimlerini Hasan Ruhani kazandı. İran İçişleri Bakanlığı Hasan Ruhani’nin cumhurbaşkanlığı seçimini kazandığını duyurdu. 68 yaşındaki Hasan Ruhani’nin hemen hemen tamamı sayılan oyların yüzde 57’sini aldığı belirtildi. İran’da Hamaney’in cumhurbaşkanı olduğu 1981 yılından bu yana tüm cumhurbaşkanları arka arkaya […]

İran halkından muhafazakarlara tokat zafer Ruhani’nin
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

İran’da gelenek bozulmadı Ruhani de diğer cumhurbaşkanları gibi seçimi ikinci kez kazandı.

İran’da resmi olmayan sonuçlara göre cumhurbaşkanlığı seçimlerini Hasan Ruhani kazandı.

İran İçişleri Bakanlığı Hasan Ruhani’nin cumhurbaşkanlığı seçimini kazandığını duyurdu. 68 yaşındaki Hasan Ruhani’nin hemen hemen tamamı sayılan oyların yüzde 57’sini aldığı belirtildi.

İran’da Hamaney’in cumhurbaşkanı olduğu 1981 yılından bu yana tüm cumhurbaşkanları arka arkaya iki dönem seçilmeyi başardı ve hepsi toplam sekiz yıl süreyle görevde kaldı. Dün yapılan seçim de Ruhani’nin sandıktan zaferle ayrılması bu geleneği sürdürmüş oldu.

Ruhani’nin en yakıp rakibi muhafazakar kanadın ana adayı İbrahim Reisi, oyların yüzde 38.5’ini aldı.

Ruhani zaferinin ardından yaptığı ilk açıklamada, İranlıların verdikleri oy ile gelecekte izlenmesini istedikleri yolu somut biçimde gösterdiklerini, ılımlılıktan yana olduklarını belirtti. Ruhani, “İranlılar geçmişe dönmeyi değil, ilerlemeyi istiyor” dedi.

İran seçim merkezlerinin gece kapandığı, seçimlere yoğun ilgi nedeniyle İçişleri Bakanlığı’nın oy verme işlemini birkaç saat süreyle uzattığı kaydediliyor. Başkent Tahran’da seçmenlerin oy verme merkezlerinde uzun kuyruklar oluşturduğu belirtiliyor.

56 milyon kayıtlı seçmenin Hasan Ruhani’nin izlediği Batı ile ilişkiler kurma politikasına destek mi vereceği yoksa muhafazakâr kanadın adayı İbrahim Reisi’yi mi tercih edeceği merak konusuydu.

RUHANİ’YE ZAFER GETİREN POLİTİKALAR
BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri (ABD, İngiltere, Fransa, Çin, Rusya) ve Almanya ile nükleer anlaşma imzalamayı başaran ve İran’a uygulanan ekonomik yaptırımların kalkmasını sağlayan Ruhani’nin politikaları böylece seçmenden onay almış oldu.

Ruhani’nin en güçlü rakibi İbrahim Reisi, ekonomik krizi sona erdirme ve yeni istihdam alanları yaratma vaadinde bulunmuştu. Seçimlerde yarışan diğer iki aday Mustafa Haşimitaba ve Mustafa Mir Selim’e zaten şans tanınmıyordu.