USD
3,8463
EURO
4,5152
ALTIN
153,6695

Mısır 2017 Uluslararası Dil ve Kültür Festivalini gerçekleştirdi

Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Uluslararası Dil ve Kültür Festivali (IFLC) Mısır’ın başkaneti Kahire’de de çoşkuyla kutlandı. Mısır’da gerçekleştirilen Uluslararası Dil ve Kültür Festivali’nin ev sahipliğini ise Kahire’deki Uluslararası Salahaddin Türk Koleji yaptı. Ülkenin ikinci metropol şehri İskenderiye ve Güney Mısır’ın sanayi şehri Beni Süveyf’te bulunan Salahaddin okulları da destek verdi. Arapça, İngilizce, Fransızca ve Almanca olmak üzere […]

Mısır 2017 Uluslararası Dil ve Kültür Festivalini gerçekleştirdi
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Uluslararası Dil ve Kültür Festivali (IFLC) Mısır’ın başkaneti Kahire’de de çoşkuyla kutlandı.

Mısır’da gerçekleştirilen Uluslararası Dil ve Kültür Festivali’nin ev sahipliğini ise Kahire’deki Uluslararası Salahaddin Türk Koleji yaptı. Ülkenin ikinci metropol şehri İskenderiye ve Güney Mısır’ın sanayi şehri Beni Süveyf’te bulunan Salahaddin okulları da destek verdi. Arapça, İngilizce, Fransızca ve Almanca olmak üzere 4 farklı dilde yarışmalar yapıldı. Öğrenciler, şiir, şarkı, sinema ve tiyatro dallarında becerilerini salonda bulunan bin civarındaki seyircinin önünde sergilediler. Programa Mısır’ın eski Müftüsü Prof. Dr. Ali Cuma katılarak Salahaddin okullarına desteğini yineledi. Ali Cuma ödül töreninde okul idarecilerine böyle güzide yeni bir nesil yetiştirdiklerinden dolayı teşekkür etti. Dr. Ali Cuma konuşmasında, “İnsan inşa etmek, ev inşa etmekten önce gelir. Eğitim yoluyla kulların ve milletlerin gönüllerine girilir. Yeryüzü medeniyeti böyle bir eğitimle kurulacaktır. Bu güzel nesli yetiştiren tüm öğretmenlere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Öte yandan bu yıl da Kahire Milli Eğitim Müdürü kadrosuyla birlikte programa katıldı. Davetliler arasında çok sayıda akademisyen ve Mısırlı ailelerin olması ise dikkatlerden kaçmadı. Gelen misafirlerin yoğun olması üzerine bir kısım seyirciler festivali ayakta izlemek zorunda kaldı.

Uluslararası Dil ve Kültür Festivali
PRAGRAMIN TEMASI: BİRLİK VE BERABERLİK

Öte yandan 14 Mayıs Anneler Günü gibi anlamlı bir tarihte yapılan festivalin bu yıl ki teması, ‘birlik ve beraberlik’ olarak açıklandı. Mısır’da uzun yıllar başarılı eğitim hizmetlerini veren Salahaddin Okulları tarafından organize edilen festival, Mısırlılar tarafından da büyük bir ilgiyle karşılandı. Salahaddin Okulları Genel Müdürü Hamza Aksoy, gerek Kahire dışından gelen öğrencilere gerekse salonu dolduran davetlilere teşekkür etti. Aksoy “ Günümüzde nefret, korku ve çatışmaya karşı bu festival, tüm insanlarla birlikte sevgi ve merhamet konusunda çalışmak için yolumuzu aydınlatıyor. Ortak değerler üzerine karşılıklı dostlukların inşa edildiği bir dünya için umudumuzu sergilemesi bakımından çok önemli ”dedi.

TÜRKÇE OLİMPİYATLARI DÜNYA KÜLTÜR FESTİVALİNE DÜNDÜŞTÜ

2003 yılında 17 ülke ile başlayan ve 11 yıl boyunca Türkiye’de coşkuyla kutlanan ve karşılanan Türkçe Olimpiyatları, son üç yıldan beri, Türkiye’deki iktidarın engellemesiyle, dünyanın çeşitli merkezlerinde,  Uluslararası Dil ve Kültür Festivali (Iflc) olarak yapılamaya başlandı. Kültürel çeşitliliğin yıllık kutlaması anlamına da gelen festivalde, öğrenciler sadece ana dilde değil, aynı zamanda diğer dillerde de performans sergileyerek, tüm uluslardan insanlar arasında gelişen bağlara dikkat çekiyor.

YORUMLAR

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


    0 YORUM