USD
3,9253
EURO
4,6098
ALTIN
161,1717

O üniversite artık Erdoğan’ın aile köşkü oluyor

Yıldız kampüsü, tahliye kararı olmadan boşaltılıyor. Erdoğan en güzel binalara el koydu. Yıldız kampüsü, tahliye kararı olmadan boşaltılıyor. Erdoğan en güzel binalara el koydu. Erdoğan’ın emriyle ‘cumhurbaşkanlığı ofisi’ne tahsis edilmek istenen Yıldız Kampüsü, dün sabah boşaltılmaya başlandı. Yıldız Savunması’ndan Alıcı, “Direniş göstereceğiz” dedi. Cumhurbaşkanı RecepTayyip Erdoğan’ın emriyle “cumhurbaşkanlığı ofisi”ne tahsis edilmesi planlanan Yıldız Teknik Üniversitesi’nin […]

O üniversite artık Erdoğan’ın aile köşkü oluyor
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Yıldız kampüsü, tahliye kararı olmadan boşaltılıyor. Erdoğan en güzel binalara el koydu.
Erdoğan keyfi için bir üniversiteye el koydu
Yıldız kampüsü, tahliye kararı olmadan boşaltılıyor. Erdoğan en güzel binalara el koydu.
Erdoğan’ın emriyle ‘cumhurbaşkanlığı ofisi’ne tahsis edilmek istenen Yıldız Kampüsü, dün sabah boşaltılmaya başlandı. Yıldız Savunması’ndan Alıcı, “Direniş göstereceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı RecepTayyip Erdoğan’ın emriyle “cumhurbaşkanlığı ofisi”ne tahsis edilmesi planlanan Yıldız Teknik Üniversitesi’nin (YTÜ) Yıldız Kampüsü, dün sabah saatlerinde boşaltılmaya başlandı. Erdoğan tarafından iki yıl önce başlatılan tartışma geçen haftalarda yeniden gündeme taşınmış, karara tepki gösteren YTÜ’lü öğrenciler, geniş katılımlı bir forum düzenlemişti.

Tepkiler devam ederken, dün sabah kampüse gelen çok sayıda nakliye kamyonu Çukur Saray ve tarihi Rektörlük binasını boşalttı. Kampüsteki maket atölyesi ve Mediko binasının da boşaltıldığı belirtildi.

Yıldız Kampüsü’nden hareket eden bazı nakliye araçlarının Davutpaşa Kampüsü’ndeki Kimya-Metalurji Fakültesi önüne geldiği ve Rektör’ün aracının da Davutpaşa’da olduğu aktarıldı.

TAHLİYE KARARI OLMADAN BOŞALTIYORLAR
Boşaltma kararının kabul edilemez olduğunu vurgulayan Yıldız Savunması’ndan Ekin Can Alıcı, şöyle konuştu:

“Bir süredir rektörlük ve Çukur Saray’ın tadilat gerekçesiyle taşınacağından haberdardık, ama bu biraz apar topar oldu. Rektörlük Genel Sekreteri’ne ‘Elinizde bir tahliye kararı var mı?’ diye sorduk. Kendisi hem foruma geldiğinde hem de birebir görüşmemizde, ellerinde bir tahliye kararı olmadığını söyledi. Ama Rektörlük fiili olarak binaları boşaltmaya başladı. Fiili bir durum yaratamaya çalışıyorlar. Kampüs özelliğini ortadan kaldırıp diğer binalara el koymak gibi bir niyetleri var. Çünkü yönetim kademelerinin tamamı aşındıktan sonra sadece üç tane fakültenin orada kalmasının hiçbir anlamı olmayacak.”

“OKULUN YARISINI VERELİM YARISI KALSIN”
Rektörlük ile Cumhurbaşkanlığı arasındaki görüşmelerin devam ettiğini aktaran Alıcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün bir görüşme yapıldı tekrar. Söylenen, Cumhurbaşkanlığı ile hâlâ görüşme halindeler. Okulun anlattığı kısmıyla, ‘Okulun yarısını verelim yarısı kalsın’ üzerinden pazarlık ediliyor. Ancak bizim böyle bir tavrımız yok. Burası restore edilecekse edilsin, buna bir itirazım yok. Ancak burası tekrar Yıldız Teknik Üniversitesi’ne geri verilmek şartıyla boşaltılabilir. Başka bir şekliyle biz bunu bir saldırı olarak kabul ediyoruz. Bu saldırıya karşı da bir direniş göstereceğiz.”

YORUMLAR

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


    0 YORUM